Çin'e süt ürünleri ihracatında yükseliş sürüyor

Çin'e süt ürünleri ihracatı yılın ilk iki ayında 9,3 milyon dolara ulaştı.

Çin'e süt ürünleri ihracatında yükseliş sürüyor

Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde yürütülen çalışmalar neticesinde, Çin'e süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engelin geçen yıl mayıs ayında kalkmasının ardından, Türk süt ürünleri ihracatçıları pazara hızlı giriş yaptı.

AA muhabirinin Ege İhracatçı Birliklerinden derlediği verilere göre, 2020'de yaklaşık 7 aylık süreçte Çin'e süt ürünleri ve mamulleri ihracatı 14,6 milyon dolara ulaştı.

Bu ülkede kalıcı olmak isteyen ihracatçılar tanıtım faaliyetleri ve karşılıklı iş birlikleriyle pazar payını artırdı. Ocak-Şubat döneminde Çin'e yapılan ihracat ise 9,3 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Çin'e ihracatta peynir altı suyu 8,3 milyon dolarla ilk sırada yer aldı.

TÜRK ÜRÜNLERİ RAFLARDAKİ YERİNİ ALDI

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, AA muhabirine, 54 firmanın süt ürünlerinde Çin'e ihracat izni aldığını söyledi.

Çin'in dünyanın en büyük tüketicilerinden biri olduğuna dikkati çeken Girit, "İlk başlarda süt tozu ile başlamıştık. Sanayi kısmına gönderiyorduk. Peynir altı suyu da ihracatımızda bu ülkeye ilk sırada. Ancak sevindirici olan Türk firmalarının başarılarıyla artık raflarda da yer alıyoruz. Son tüketiciye kadar ulaştırabiliyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER