Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'kıdem tazminatı' ve 'part-time çalışma' talimatı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kıdem tazminatı, part-time çalışma gibi tartışmalı düzenlemelerin bulunduğu geniş kapsamlı çalışma konusunda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na talimat verdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'kıdem tazminatı' ve 'part-time çalışma' talimatı

İstihdam paketi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın devreye girdiği öne sürüldü. AK Parti Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı’nda (MYK) Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un istihdam paketiyle ilgili bilgi verdiği, düzenlemenin biran önce yasalaştırılması konusunda yardım istediği belirtildi. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, MYK’da kıdem tazminatı düzenlemesi, part-time çalışma gibi konularda tam uzlaşma sağlanamadığı yolunda görüşler dile getirildi. 

Toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu başlıklarda tarafların görüşü alınarak, bir kez daha uzlaşma aranması konusunda talimat verdiği belirtiliyor. Paketin, acil olan ve uzlaşma sorunu olmayan bölümleri, TBMM’ye sevk edilirken, diğer başlıkların ekimden sonra gündeme getirilmesi benimsendi.

Yeni yasama dönemine kalan pakette, kıdem tazminatı fonu düzenlemesinin yanı sıra, part-time çalışmaya ilişkin de düzenleme bulunuyor. Part-time çalışmanın bazı sektörde uygulanmasının önü açılıyor. Ayrıca part-time çalışanlara sigorta yapılmasını sağlayacak bazı düzenlemelerin de pakette olacağı belirtiliyor. Düzenleme ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü kişiler için şart aranmaksızın, ‘belirli süreli iş sözleşmesi’ yapılabilecek. İşverenler bu kişileri daha kolay istihdam edebilecek. İşe iade gibi haklar ortadan kalkacak. Bu iş sözleşmelerinin süresi, en fazla iki yıl uzatılabilecek. İki yılı aşan sözleşmeler belirsiz süreli sözleşme haline gelecek. Bu da işverenin sık sık eleman değiştirmesi anlamına gelebilecek. 50 yaş üstünde olan, emeklilik için prim şartını tamamlamış kişiler de benzer iş sözleşmesiyle bu koşullarda çalıştırılacak.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2020, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER