Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla harekete geçildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başta TOGG olmak üzere, elektirikli araçlar için sarj istasyonu kurulması talimatı vermişti. TOGG için Türkiye'nin 81 ilinde sarj istasyonu kurulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla harekete geçildi!

 Bu talimatın ardından EPDK harekete geçerek lisans şartlarını hazırladı. Resmi Gazete'de yayımlanan şartlara göre, şarj ağı işletmeciliği EPDK'dan lisans alınarak yürütülecek.

Elektrikli araçlar için çok önemli bir adım olan sarj istasyonu noktasında adım atıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) "Şarj Hizmeti Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre 6 ay içerisinde 50 adet sarj istasyonu kurulacak.mhurbaşkanı Erdoğan talimatı vermişti! TOGG için Türkiye'nin 81 ilinde sarj istasyonu kurulacak

Lisans hiçbir surette devredilemeyecek. Lisans en fazla 49 yıla kadar verilebilecek. Lisans süresi, lisans sahibinin talebi üzerine lisans süresinin bitiminden başlamak üzere ve öngörülen azami lisans süresi gözetilmek suretiyle uzatılabilecek.

ŞARJ İSTASYON ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK

Şarj ağı işletmecisi, lisansının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde en az 50 adet şarj ünitesinden ve en az 5 farklı ilçedeki şarj istasyonundan oluşacak şekilde şarj ağını oluşturacak.

Şarj ağında yer alan şarj ünitelerinin en az yüzde 5'i ile Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altında bulunan otoyollar ve devlet otoyollarında yer alan şarj ünitelerinin en az yüzde 50'sinin DC 50 kilovat (kW) ve üzeri güçteki şarj niteliğinde olması zorunlu olacak.

YENİLENEBİLİR ENERJİ TERCİH EDİLECEK

Şarj istasyonunun elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesisi ile şarj istasyonu bünyesinde tüketim tesisine bütünleşik elektrik depolama tesisi kurulabilecek.

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 ay içerisinde şarj hizmeti sağlayan kişilerin durumlarını bu yönetmeliğe uygun hale getirmesi gerekecek.

SERMAYE ŞARTI UYGULANACAK

Şarj ağı işletmeci lisansı başvurusunda bulunacak tüzel kişiler için asgari sermaye tutarının 4 milyon 500 bin lira olması kararlaştırıldı.

Şarj ağı işletmeci lisansına ilişkin 2022 yılında uygulanacak olan lisans alma bedeli 300 bin lira, lisans tadili bedeli 14 bin lira ve lisans sureti çıkartma bedeli de 3 bin lira olarak belirlendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER