Cumhurbaşkanı Erdoğan kararı gece yarısı imzaladı: Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işten çıkarma kararını 2 ay daha uzatan imzayı attı. Karar Resmi Gazete'de de yayımlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan kararı gece yarısı imzaladı: Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gece yarısı milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir karara imza attı.

Koronavirüs salgınının başlmasının ardından getirilen 3 aylık işten çıkarma yasağı, Cumhurbaşkanı kararı ile 2 ay daha uzatıldı.

Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre; 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca işverenin 3 aylık süre ile çalışanını işten çıkarma yasağı, 17 Eylül 2020’den itibaren 2 ay daha uzatıldı.

İş Kanunu’na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilemesi yasaklanmıştı.

İşverene, çalışanı 3 aylığına ücretsiz izne ayırma imkanı veren geçici maddede, Cumhurbaşkanına da bu süreleri, 30 Haziran 2021’e kadar her defasında en az üçer aylık sürelerle uzatma yetkisi verildi. 

Bu madde uyarınca, 17 Nisan’da uygulanmaya başlayan işten çıkarma yasağı, 17 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere 1 aylığına uzatılmıştı.

Son kararla işten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatılmış oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER