"Dağlardan Tarlaya Kekik Mucizesi Projesi" kapsamında fideler toprakla buluştu

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından sürdürülen "Dağlardan Tarlaya Kekik Mucizesi Projesi"nde Kemalpaşa'da yüzde 75 hibe ile verilen kekik fideleri toprakla buluştu.

"Dağlardan Tarlaya Kekik Mucizesi Projesi" kapsamında fideler toprakla buluştu

İZMİR(A.A) - İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, İzmir'de 1300 dekarda 32 çeşit tıbbi ve aromatik bitkinin yetiştirildiğini, toprak bakımından seçiciliği az ve susuzluğa dayanıklı olan bu bitkilerin yaygınlaştırılması için projeler gerçekleştirdiklerini belirtti.

Özellikle düz olmayan arazilerin tarıma kazandırılması için bu bitkilerin önemli olduğunu bildiren Özen, şunları kaydetti:

"Atıl arazilerin tarıma kazandırılması ve üreticilere alternatif ürünlerin sunulması gerekiyor. Kekik bitkisinin bu bölgede pazar sorunu yok. Girdi masrafları az ve katma değeri de yüksek. Bilindiği gibi sadece baharat sektöründe kullanılmıyor. Uçucu yağ ve kekik suyu gibi ürünlere de dönüşebiliyor. Umuyoruz ki bugün burada üreticilerle diktiğimiz kekik bölgede yaygınlaşır ve üreticilerimize ek bir gelir sağlanmış olur. Bu kapsamda Kemalpaşa'da yüzde 75 hibe ile verilen kekiklerin ekimine başlandı."

Proje, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından finanse ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER