Değer kaybının sebepleri merak ediliyordu: Bitcoin'deki sert düşüşün nedeni belli oldu!

Kripto para birimlerinin çoğunda yaşanan ani değer kaybının sebepleri merak ediliyor. Uzmanlara göre, büyük miktarda bitcoin madenciliğinin yapıldığı Sincan'daki elektrik kesintisi fiyatları düşürdü

Değer kaybının sebepleri merak ediliyordu: Bitcoin'deki sert düşüşün nedeni belli oldu!

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin ve alternatif kripto paralarda yaşanan sert düşüşün, Çin'in Sincan bölgesindeki elektrik kesintisiyle bağlantılı olduğu belirtiliyor. Buna göre, dünyanın en fazla Bitcoin madenciliğinin yapıldığı bölgedeki kesinti nedeniyle, Bitcoin ağının neredeyse yarısı 48 saat boyunca çevrimdışı kaldı.

GÜVENLİK SORUNU 

Önde gelen kripto para takip ve analiz sitesi CoinMarketCap, Bitcoin'de yaşanan düşüşün ve panik satışlarının arka planında Çin'in Sincan bölgesindeki elektrik kesintisinin bulunduğunu yazdı. Habere göre, hem sel baskınları hem de bir güvenlik sorunu nedeniyle elektrik santrallerinde bakım onarım çalışması yapılırken, 48 saat içinde Bitcoin ağının neredeyse yarısı çevrimdışı kaldı.

DÜŞÜŞ YAŞANDI

Haberde, Çin'in Sincan bölgesi Bitcoin madencilerinin önemli bir kısmına elektrik sağladığı, bu nedenle elektrik kesintisi sırasında madencilik cihazının çalışma hızını ifade eden 'hash rate (hash oranı)' değerlerinde düşüş yaşandığı belirtildi. Piyasa analisti Willy Woo da, Bitcoin'in hash oranları ile fiyatlarının her zaman bağlantılı olduğunu, bugünkü fiyat değişiminin de hash oranlarındaki çöküşten sonra geldiğini söyledi. Woo, bugünün Kasım 2017'den beri en keskin hash oranı düşüşüne sahne olduğunu belirtti; oranların artık normale dönmüş göründüğünü ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER