Devletten geri ödemesiz para: Başvuran alacak!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılacak kira ve hibe desteğinin ayrıntıları belli oldu. 

Devletten geri ödemesiz para: Başvuran alacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı milyonlarca kişiyi ilgilendiren kira ve hibe desteğinin detayları belli oldu.

Koronavirüsten etkilenenleri rahatlatmak amacıyla yapılacak uygulamadan kimlerin yararlanacağı ortaya çıktı.

Buna göre; Esnaf ve Sanatkar siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkarlar, faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar hibe ve kira yardımından yararlanacak.

Kira yardımları büyükşehirlerde 750 lira, diğer illerde ise aylık 500 lira olacak ve 3 ay boyunca ödenecek. İşyeri kira bedeli kira desteğinin altında olması durumunda işyeri kira bedeli kadar kira desteği verilecek.Başlangıç tarihi ise 14 Aralık olarak belirlendi.Hibe desteği Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Basit usüle tabi 806 bin 871 esnaf ile kısıtlamalar nedeniyle salgından doğrudan etkilenen 432 bin 567 esnaf (toplam 1 milyon 239 bin 438 kişi), 1.000 liralık destekten yararlanacak. 

Hibe desteklerden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş ve düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacak. Kira yardımını da ‘basit usüle tabi’ bulunan ve işyeri kirada olan esnaf alacak.

Karşılıksız verilecek destekler ilk etapta destekler 3 ay sürecek.
 
Ayda 1 milyar 240 milyon lira, toplamda 3 milyar 718 milyon lira nakdi hibe desteği ödenecek. Kira desteği de ayda 432 milyon liradan toplamda 1 milyar 300 milyon lira olacak.
 
Destekler karşılıksız ve hibe şeklinde sunulacağından geri ödeme yapılmayacak.

 
Başvuruna bulunan ve kriterlere uyan herkes bu destekten yararlanabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER