Dünyada 66 ülkeye sattık! Sıra Türkiye yollarında

Dünyanın dört bir yanına elektrikli otobüs ihraç eden Türkiye, yakın gelecekte şehir içi ulaşımda ülkemizde üretilen elektrikli otobüsleri kullanmayı hedefliyor.

Dünyada 66 ülkeye sattık! Sıra Türkiye yollarında

Türkiye’de son dönemlerin en çok konuşulan konularından biri de ülkemizin yerli ve milli ilk otomobili TOGG… Her ne kadar Ankara’nın ‘elektrikli dönüşümü’  TOGG ile başlamış gibi dursa da aslında arka planda durum pek de böyle değil.

TRTHABER yer verilen habere göre, Dünyanın otobüs üretiminde en önemli merkezlerinden biri olan Türkiye, uzun yıllardır elektrikli otobüsler için de birbirinden değerli işlere imza atıyor. TEMSA, ülkemizin sadece otobüs üretimi yolculuğunda değil, aynı zamanda bu sektörün elektrikli macerasında da başrolde olan firmalardan biri.

66 ÜLKEYE OTOBÜS İHRAÇ EDİLİYOR

TEMSA üretimi otobüsler bugün itibariyle 66 ülkeye ihraç ediliyor ve bu sayı giderek artıyor. Ancak esas merak konusu; dünyaya ihraç edilen Türkiye üretimi elektrikli otobüsleri yollarınızda ne zaman görebileceğiz?

TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu ile hem bu konuyu konuşmak hem de diğer merak edilenlere yanıt aramak üzere Adana’da bir araya geldik. Yaklaşık 500 bin metrekarelik alana kurulu fabrikayı gezerken sorularımıza da yanıt aradık.

ELEKTRİKLİ YOLCULUĞUMUZA ERKEN BAŞLADIK

Dünya otomotiv sektöründeki gelişmelerden bahsederek konuya giriyor Doğancıoğlu. Ardından TEMSA’nın elektrikli otobüs macerasına geliyor ve bu dönemi ‘toplu taşımanın elektriklenmesi’ olarak tanımladıktan sonra “Biz bu sürece çok erken başladık” diyor.

Aslında TEMSA uzun süredir otobüslerini elektrikli hale getiriyor. Haliyle sıfır emisyona sahip geniş ürün grupları var. Sürece erken başlayınca hem içerideki hem de global rakiplerinden daha hızlı yol almışlar. Bu da onları İsveç’ten Çek Cumhuriyeti’ne Romanya’dan Litvanya’ya kadar geniş bir coğrafyaya elektrikli otobüs ihraç eder noktaya taşımış.

TEMSA CEO’su ile AR-GE merkezinin önünden geçerken Tolga Kaan Doğancıoğlu, otobüslerde kullandıkları bataryanın tamamen Türk mühendislerce geliştirilen bir yazılımla kontrol edildiğinin altını çiziyor.

Bu durum önemli. Çünkü bataryanızı farklı etmenlere göre revize etmeniz gerekebiliyor. Dışarıdan ithal yazılımlarla pek mümkün olmayan bu durumu TEMSA yerli ve milli yazılımla aşmış. Ayrıca ömrü biten bataryaların da atılmadığını ve bu merkez içerisinde ‘ikinci hayat’ adını verdikleri bir projeyle yeniden kullanılabildiğini öğreniyoruz.

Bu kısa bilgilerin ardından bir kez daha ana konumuza dönüyoruz. TEMSA’nın ABD Kaliforniya’da ‘şehirler arası ulaşım için kullanılan’ bir elektrikli otobüsü olduğunu biliyoruz. Bu örnek bize, yakın bir gelecekte tüm toplu ulaşımın sadece elektrikli araçlarla yapılması ihtimalinin pek de uzak olmadığını gösteriyor.

Binlerce kişiye istihdam sağlayan fabrikada TEMSA’nın neredeyse tüm üretim sürecini kendi içinde yerli imkanlarla çözdüğünü görüyoruz. CEO Doğancıoğlu ile turumuz devam ederken “Türkiye’de ne zaman elektrikli otobüslerle şehir içi toplu ulaşımın sağlandığını görürüz?” sorusunu yöneltiyoruz.

“Aslına bakarsanız bu işin bir yönünde mecburiyet var.” diyerek başlıyor cevabına Doğancıoğlu. Sadece ABD ya da AB ülkeleri değil Türkiye de daha çevreci bir dünya için kimi sözleşmelere imza atmış.

TEMSA CEO’su bunu hatırlatıyor ve “Türkiye, 2030’dan itibaren ağır ticari vasıtaların yüzde 30’unun sıfır emisyon olma şartını kabul etti. Takvimler 2040 yılını gösterdiğinde tüm ağır ticari vasıtaların sıfır emisyon olması şartının altına da imza attı” bilgisini paylaşıyor.

Hali hazırda TEMSA gibi yerli bir markanın dünyaya elektrikli otobüs ihraç etmesi burada daha önemli bir hal alıyor. Doğancıoğlu’na göre bu durum Ankara’nın elini güçlendirecek. “Daha erken bir tarihte, daha yüksek bir yüzdeye ulaşabiliriz” ifadesini kullanan Tolga Kaan Doğancıoğlu, sözlerini şöyle tamamlıyor:

“TEMSA olarak 2025 yılında otobüslerimizin yüzde 50’si sıfır emisyon olacak. Her yıl oranlar artacak. Ülkemiz için de 2030 yılı bir dönüm noktası olacak çünkü mecburiyetlerimiz var.

Türkiye, otomotivde dünyanın en önemli ülkelerinden biri. Ticari vasıtada ise Avrupa’nın ikinci ülkesiyiz. TEMSA, elektrikli aracı erken dönemde yapan ve bunu uygulamaya almış bir şirket. Bu nedenle Ankara’nın ‘Hadi başlayalım’ dediği anda biz sürecin çok hızlı bir şekilde ilerleyebileceğini ve büyükşehirler başta olma üzere Anadolu’nun dört bir yanında şehir içi toplu ulaşımda elektrikli otobüsün kullanılabileceğini düşünüyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2022, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER