Ekonomik istikrar kalkanı destek paketi maddeleri neler? Hangi sektörleri kapsayacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koronavirüsün ekonomiye getirdiği olumsuz etkilerden korunabilmesi için açıkladığı Ekonomik istikrar kalkanı destek paketi maddeleri neler? 100 milyar liralık ekonomi destek paketi hangi sektörleri kapsıyor?

Ekonomik istikrar kalkanı destek paketi maddeleri neler? Hangi sektörleri kapsayacak?

Ekonomik istikrar kalkanı destek paketi ile birlikte küçük esnaftan AVM'ye, tekstilden turizme birçok sektör koronavirüsün getirdiği kaybı aşmaya çalışacak. Peki Ekonomik istikrar kalkınma paketi maddeleri neler? Ekonomik istikrar kalkanı destek paketi ile hangi sektöre ne kadar para verilecek?

Ekonomik istikrar kalkanı destek paketi maddeleri neler?

Ekonomik istikrar kalkanı destek paketi ile covid-19'un Türkiye ekonomisine yıkıcı etkileri düzeltilmeye çalışacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çankaya'da açıkladığı ekonomi destek paketi ile birlikte esnafta rahat bir nefes aldı. 19 maddeden oluşan ekonomi destek paketi maddeleri nedir? Vatandaşlar bu sorunun yanıtlarını arıyor. İşte bu sorunun cevabı...

1 - Perakende, AVM, Demir - Çelik, otomotiv, lojistik, ulaşım, sinema - tiyatro, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil-konfeksiyon ve etkinlik-organizasyon sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6'şar ay ertelendi. Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak. Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına 6 ay süreyle ertelendi. İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV yüzde 18'den yüzde 1'e idirildi. Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay ötelenecek ve gerektiğinde finansman destek sağlanacak. 

Ekonomik istikrar kalkanı destek paketi maddeleri neler?

2 - İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek. Bu dönemde, işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkarların Halkbank'a olan kredi borçlarının nisan, mayıs ve haziran, anapara ve faiz ödemeleri 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek. Kredi Garanti Fonu limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkarıldı. Kredilerde öncelik gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalarla KOBİ'lere verilecek. Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketlerinin devreye alınması teşvik edilecek.

Ekonomik istikrar kalkanı destek paketi maddeleri neler?

3 - 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktar yüzde 80'den yüzde 90'a çıkartılacak, asgari peşinat yüzde 10'a düşürülecek. Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle nisan, mayıs ve haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline "mücbir sebep" notu düşülmesi sağlanacak. Asgari ücret desteği devam ettirilecek. Mevzuattaki esnek ve uzaktan çalışma modelleri daha etkin hale getirilmesi temin edilecek.Kısa çalışma ödeneği devreye alınacak, bundan faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Böylece faaliyetine ara veren iş yerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilecek, işverenlerin maliyeti azaltılmış olacak.

Ekonomik istikrar kalkanı destek paketi maddeleri neler?

4 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı pakete göre, en düşük emekli maaşı 1500 liraya yükseltilecek. Emeklilerin bayram ikramiyesi nisan ayı başında ödenecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayrılacak. İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresi 4 aya çıkarılacak. Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılar için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programı devreye alınacak. 

Ekonomik istikrar kalkanı destek paketi maddeleri neler?


 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 19:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER