Ekonomist İslam Memiş altın yatırımcısını tarih vererek uyardı: 'Gram altında yeni rekorlar bekliyorum'

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, konuk olduğu programda altın fiyatlarına ilişkin yatırımcıların merak ettiği sorulara yanıt verdi.

Ekonomist İslam Memiş altın yatırımcısını tarih vererek uyardı: 'Gram altında yeni rekorlar bekliyorum'

Altın fiyatlarında yaşanan dengesizlik,  Rusya- Ukrayna arasındaki savaşı nedeniyle sürüyor. Altın fiyatlarına ilişkin tahminleriyle öne çıkan  İslam Memiş, Foreks Haber Youtube kanalında açıklamalarda bulundu.

Piyasaların geçtiğimiz haftalara göre sakin bir açılış yaptığını söyleyen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Dövizde, emtia ve gram bazlı fiyatlarda yukarı yönlü hareketler biraz daha sınırlı kalmaya devam ediyor. ABD ve Avrupa merkez bankaları başkanlarının konuşmalarını takip ettik. Yine enflasyonla mücadele konusunda beklentilerinin yüksek olduğunu söyleyerek faiz artırımlarından bahsediyorlar. Ben ABD Merkez Bankası Fed’in mayıs toplantısında 50 baz puan gibi bir faiz artırımıyla yoluna devam edeceğini tahmin ediyorum. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) baktığımızda da bu yıl faiz artırımı yapma ihtimalini kuvvetli görüyorum” dedi.

"YENİDEN 14 LİRA SEVİYESİNİN ALTINA SARKMA OLABİLİR"

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Bundan sebeple dolar fiyatında yukarı yönlü atakların kalıcı olacağını tahmin etmiyorum. Geçen ay 13,80 lira kırmızı çizgiydi. Her ne kadar 14,80 üzerindeki rakamlar test edilmeye çalışılsa da bu rakamların ben orta vadede kalıcı olacağını tahmin etmiyorum. Yeniden 14 lira seviyesinin altına sarkma olabilir. Çünkü TCMB’nin faiz artırımı olasılığı her geçen gün yükselmekte” görüşünü savundu. 

"YENİ REKORLAR BEKLİYOR OLACAĞIM”

Öte yandan altın uzmanı İslam Memiş, yatırımcıların aklındaki "Gram altın almanın zamanı geldi mi? Ne zaman almalıyız?" sorularına yanıt vererek şunları söyledi: 

“Altının gram fiyatında ise bir sıkışma gözlemliyoruz. Gram altın/TL fiyatı 900-920 lira aralığına sıkışmış durumda. Ons altındaki yukarı yönlü hareketlerse sınırlı kalmaya devam ediyor. Ons altında yeniden 1880 dolar seviyesine bir geri çekilme bekliyorum. Gram altın fiyatında 850-900 bant aralığını takip ediyorum. Bu seviyelerin üzerinde gram altın almaya çok da sıcak bakmadığımı söyleyebilirim. 900 liranın altına sarkmalarda kademeli almanın daha uygun bir fırsat olacağını düşünüyorum. Yıllık bazda ise hem ons hem de gram altında yeni rekorlar bekliyor olacağım.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER