Elektriğe zam geliyor

Yılbaşında uygulanmaya başlanan kademeli elektrik faturası tarifesiyle birlikte uzun süredir ertelenen zam da yapıldı. Temmuz ayında yine zam bekleniyor.

Elektriğe zam geliyor

Yılbaşı gecesinden itibaren geçerli olmak üzere elektrikte yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişen oranlarda zam yapıldı. 

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre elektrik zamları ile ilgili konuşan encazip.com kurucusu Çağada Kırım, “Yılsonuna kadar birkaç defa daha zam bekliyoruz” dedi.

'TEMMUZ AYINDA YİNE ZAM'

Daha çok zam geleceğini dile getiren Kırım, “Şu an zam yapılacaktı fakat Temmuz ayına ertelendi.  Bu zam neredeyse şart. Fakat elektrik fiyatları tüketici tarafından çok fazla karşılanıyor. Bu konuda yüksek tepki olunca ihtiyaç olan zam evlere değil de sanayi kuruluşlarına yansıtılıyor. Sanayi kuruluşlarına fonlanmış oluyor. Bu sefer de sanayi elektrik fiyatlarında artış oluyor, dolayısıyla tüketici yine olumsuz etkileniyor” diye belirtti.

'TÜKETİCİ BU KONUDA BİLİNÇLENDİRİLMELİ'

Kırım sözlerinin devamında, “Evlerde elektrik artmadığı zamanlarda sanayide artan elektrik fiyatları tüketiciyi yine zora sokuyor. Tüketicinin aldığı ürünlerin fiyatı yükseliyor. Tüketicinin aldıkları ürünün pahalı olmasının sebebi elektrik pahalılığından kaynaklı oluyor. Örneğin tüketici ramazan pidesini 9 liraya alıyor. Bunun nedeni üreticinin elektrik giderleri. Tüketici bu konuda bilinçlendirilmeli” şeklinde konuştu.

'YENİ ZAM KAÇINILMAZ'

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Sakarya, “Yeni zam kaçınılmaz. Nisan ayında sanayi tarifesine zam yapıldı. Diğer abone gruplarına zam yapılmadı. Bu politik tercihler devam ettiği sürece bu durum böyle sürecek. Serbestleşme devam ettiği müddetçe,  ithal kaynaklı üretim olduğu sürece bizim zamlardan kaçmamız mümkün değil. Yapılması gereken ülke ekonomisi açısından dağıtım bölgelerini kamusal alana geçirmek” dedi.

'KDV’DEN İNDİRİM ÇÖZÜM OLMAZ'

Sakarya sözlerinin devamında, "KDV’den indirim ile bu duruma çözüm olmaz. Bunlar geçici kısa vadeli çözümler. Bu çözümler yurttaşı rahatlatmaz” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İ. Keskin
İ. Keskin - 8 ay Önce

Zam güzellemesi yapıyorsunuz. Yapın, daha fazla zam yapın. Biz de 21. Yy da mağara devrine gireriz. Bu mudur adalet, bu mudur kalkınma Şu zenginler şimdiye kadar yaptıkları fahiş kazançlara sayıp ta milletin elini rahatlatsa olmaz mı? Lo bankalar %332 net kâr açıkladı loooooooooo! Bu ne yaa?" Sizi gidi kapitalistler siziiiiiiii."

İ. Keskin
İ. Keskin - 8 ay Önce

Evet evet elektriğe zam şart. Hatta temmuzu da beklemeyin. 'Kork müslümanın ğaddarından.' derler.

SIRADAKİ HABER