Emekli ikramiyeleriyle ilgili flaş gelişme: Kaç lira olacak, ne zaman yatırılacak?

Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarından önce ödenen ikramiyelerle ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Emekli ikramiyeleriyle ilgili flaş gelişme: Kaç lira olacak, ne zaman yatırılacak?

Emekli ikramiyeleriyle ilgili flaş gelişme: Kaç lira olacak, ne zaman yatırılacak?

Ramazan ayı gelirken, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramları öncesi verilen bayram ikramiyeleriyle ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor.

Bu yıl Ramazan Bayramı 2-4 Mayıs'a denk geliyor. 1 Mayıs Pazar günü de Arefe. Bu kapsamda bayram ikramiyesi ödemeleri Nisan ayında yapılacak.

Eğer ödemeleri erkene çekme kararı alınmazsa, ikramiyenin 25-30 Nisan tarihleri arasında verilmesi bekleniyor.

EMEKLİLERİN BAYRAM İKRAMİYESİ KAÇ LİRA OLACAK?

Bayram ikramiyelerine kaç lira zam yapılacağı da merakla beklenirken, Takvim gazetesinde çıkan habere göre 5 formül üzerinde duruluyor.

FORMÜL 1: İkramiye artışı için formüllerden biri, enflasyon oranında artış yapılması. 2021 yılı enflasyonu yüzde 36.08 olarak gerçekleşti.
Eğer bayram ikramiyesi yıllık enflasyona göre artırılırsa, ödemeler bin 100 liradan bin 496 lira 88 kuruşa çıkabilecek. Bu yıl iki bayramda toplam 2 bin 993 lira 76 kuruş para alınabilecek.

FORMÜL 2: İkramiye artışında yeniden değerleme oranı da dikkate alınabilir. Bu yılın başında bazı vergi, harç ve cezalar yüzde 36.2'lik yeniden değerleme oranıyla güncellendi.
Eğer bu artış ikramiyeye yansıtılırsa bin 100 liralık tutar, bin 498 lira 20 kuruş olacak. Bu yıl 2 bayramda alınacak ikramiye 2 bin 996 lira 40 kuruşu bulacak.

FORMÜL 3: Bu yılki net asgari ücrette yüzde 50.51 artış gerçekleşti. Bu oran da ikramiye artışına uygulanabilir.
Bu gerçekleşirse, emeklilerin bayram ikramiyesi bin 655 lira 61 kuruşa çıkabilecek. 2 bayramda toplam ödeme 3 bin 311 lira olacak.

FORMÜL 4: Bir diğer formül ise 2 bayramda asgari ücret tutarında yani 4 bin 253 lira 40 kuruş ödeme yapılması.
Bu formül hayata geçerse her bayramda 2 bin 126 lira 70 kuruş ikramiye ödenecek.

FORMÜL 5: Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) de ikramiyenin 2 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı seviyesine yükseltilmesini istedi.

Bu talebin kabul edilmesi halinde, emeklilere bin 100'er lira yerine 2 bin 500'er lira ödenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER