Emeklilere önemli uyarı: 2 bin 500 lira fark var

Promosyon değişikliği yapacak emekliler için önemli açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu dikkat çeken bir uyarı yaptı

Emeklilere önemli uyarı: 2 bin 500 lira fark var

Bankaların emekli maaşları için girdiği promosyan yarışı dikkat çekerken, Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, önemli uyarılarda bulundu.

Milliyet'e demeç veren Ağaoğlu, şu ifadeleri kullandı:

BANKALAR PROMOSYON ÜCRETLERİNDE ARTIRIMA GİDER Mİ?

“Tabi ki... Emekliler diğer bankaların verdikleri promosyon tutarlarını araştırsınlar ve kendi bankaları aynı meblağı ödemeyi kabul etmedikleri taktirde maaşlarını en yüksek promosyon veren bankaya taşıyabilirler.

‘EMEKLİLERİN MAAŞ HESABINA BLOKE KOYULMASI HUKUKİ DEĞİL’

Bunun dışında esas büyük sorun maaş aldığı bankadan kredi çeken emeklilerin maaş hesaplarına bloke konulması hukuki değildir. Buna rağmen hemen hemen tüm bankalar kendisinden kredi kullanmış olan emeklinin maaşını başka yere taşımasına izin vermiyorlar. Bu hukuksuz tutumu takınan bankaların BDDK’ya şikayet etmelerinin yanı sıra tüketici hakem heyetlerine başvurarak maaşların taşınmasına karar verilmesini isteyebilirler.

‘REKABET KURUMU’NA ŞİKAYET EDEBİLİRLER’

Lakin başka bir banka emekli hesabını kendine taşımayı karşıdaki bankaya borcu var diye kabul etmezse bu durumu da Rekabet Kurumu’na şikayet edebilirler. Çünkü hukuka aykırı olan blokaj işlemi nedeniyle diğer banka emeklinin maaş hesabını kendisine almayı reddediyorsa burada hukuka aykırı şekilde eylem birliği söz konusudur. Yani bankalar takındıkları hukuksuz tavrı birbirlerini destekleyerek sürdürmektedirler. Ayrıca emekli maaşına blokaj konulamayacağına dair Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun kararı mevcuttur.

‘TAKİBE DÜŞMÜŞ EMEKLİLERİN MAAŞLARI HACZEDİLEMEZ’

Önemli bir husus da borcundan ötürü takibe düşmüş emeklilerin maaşları hukuken haczedilememekle birlikte promosyon, bayram ikramiyesi ve benzeri ek gelirlere el konulabilmektedir.

‘4 BİN LİRA OLAN PROMOSYON 20 GÜNDE 7 BİN 500 LİRAYA REVİZE EDİLDİ’

Araştırmalarını sürdürsünler en yüksek meblağı yatıran bankaya yönelsinler. Ben görüştüm 20 Temmuzda bana 4 bin lira verdiler ben de yapılandırdım. 20 gün oldu daha 7 bin 500 lira olarak revize edildi.

PROMOSYON ÜCRETİ ALMAK İSTEYEN EMEKLİLERE TAVSİYELERİNİZ NEDİR?

Emekli araştırsın internet çağındayız. Emekli promosyonunu hangi banka ne kadar veriyor diye. En yüksek meblağı veren bankaya taşımak üzere başvursunlar. Diğer banka ben senin müracaatını almıyorum derse hem BDDK hem de Rekabet Kurumu’na şikayette bulunsunlar.

Bir de sen bizden kredi çektin emekli maaşını taşıyamazsın diyen bankalar var taşımak istediği banka da maaş hesabını kendisine almıyorsa her ikisine birden Rekabet Kurumu ve BDDK’ya şikayet etsinler emekli maaşı teminat gösterilerek kredi verilemez emekli maaşını haczi mümkün değildir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER