Emeklilikte yaşa takılanlar için 5 formül masada!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için 5 ayrı model gündemde. Finlandiya ve Danimarka modeli inceleniyor. Hedef ise Türkiye modelini oluşturmak. Çalışmalar aralık ayına kadar tamamlanarak yol haritası kamuoyuyla paylaşılacak.Aralık ayında müjde verilmesi bekleniyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar için  5 formül masada!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamuoyunda "EYT" olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanların durumuyla ilgili "Türkiye'nin emekçileri hiç merak etmesinler, hiç endişe etmesinler. Türkiye'nin her sorunu, çözülmesi gereken dosya olarak önümüzde duruyor. Bu, önümüzdeki dosyalardan, çözülecek şeylerden biri. Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz. O da önemli dosyalardan biri" ifadelerini kullanmıştı.

5 AYRI  MODEL MASADA
Akşam gazetesinde yer alan habere göre; Emeklilikte yaşa takılanlar için takvim netleşmeye başladı. Çalışma Bakanlığı bünyesinde komisyonlar kuruldu. Finlandiya ve Danimarka modeli inceleniyor. Hedef Türkiye modelini oluşturmak. Masada prim, yıl ve yıpranmaya dayalı 5 ayrı model var.

- İlk kısmı emeklilik. Burada prim ve gün sayısı kriter alınacak. 3600 günü olan kadın 50, erkekse 55 yaşında emekli olabilecek.

- İkinci formülde ise sigortaya bakılacak. Bu formülde yaşa bakılmadan sigortaya göre emeklilik kazanılabilecek.

- Kademeli emeklilik üzerinde çalışılan bir başka model. Almanya modeli olarak da lanse edilen bu sistemde emeklilik için yaşı karşılayana kadar her yıl %2 kesintili emeklilik maaşı bağlanması masadaki seçenekler arasında güçlü biçimde duruyor.

- 4. formül ise prim tamamlama. Bu yöntemde eksim günler tamamlanacak.

- 5. model ise Finlandiya modeli... Bu modelde ise Almanya benzeri emekliliğe kadar maaş kesintisi oluyor. Emeklilik yaşına gelindiğinde ise şartlar normale dönüyor.

ARALIK AYINA KADAR TAMAMLANACAK
Emeklilikte yaşa takılanlar için yapılan çalışmalar aralık ayına kadar tamamlanarak yol haritası kamuoyuyla paylaşılacak. 2023'ün ocak ayıda Emeklilikte Yaşa Takılanların yasal düzenlemesi hayata geçirilecek.

Sözleşmeli personel ilişkin de önemli adımlar atılacak. Kamuda ve belediyelerde bulunan tüm sözleşmeli personelleri kapsayacak çalışma ekim ayında Meclis'e gelecek.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2022, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER