Ev sahibi ve kiracılar dikkat: Bu haber sizi ilgilendiriyor

Ev sahibi ve kiracılar arasında sorun olan yüksek kira artışlarıyla ilgili flaş bir gelişme yaşandı

Ev sahibi ve kiracılar dikkat: Bu haber sizi ilgilendiriyor

Ev sahibi ve kiracılar arasındaki yüksek kira isteği nedeniyle başlayan sorun artarak sürerken yeni açıklamalar da geldi.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) verilerinde yer alan dikkat çeken detaylar şöyle sıralandı:

* Türkiye genelinde Nisan ayında yıllık ortalama kiralık konut metrekare fiyatındaki artış oranı yüzde 182,7 olarak kaydedildi, ortalama kiralık konut metrekare fiyatı 48,5 TL'ye yükseldi.

* Büyükşehirler bazında yıllık kira artış oranı sıralamasına da yer veren notta, İstanbul'da yüzde 140, Ankara'da yüzde 133,9, İzmir'de ise yüzde 110,8 artış kaydedildi.

* Kiralık konut arzını ölçen kiralık ilan sayısının ülke genelinde, İstanbul'da ve Ankara'da düştüğü, İzmir'de ise yükseldiği belirtildi.

* Nisan ayında Antalya'da ortalama kira dört kattan fazla arttı. Bu artışın Türkiye ortalama kira artışını güçlü bir şekilde yukarı çektiği görüldü.

* Kiralanan konut sayısının kiralık ilan sayısına oranı ise üç büyük ilde düştü.

Bir televizyon programına katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise kira artışlarıyla ilgili 10-15 gün içinde Meclis’e bir düzenleme geleceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2022, 07:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER