EYT için Finlandiya modeli masada

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT'lilere bir umut ışığı yakmasından sonra çözüm arayışları başladı. Emekli olabilmek için yaş sınırına takılanlara yılda % 5 düşük maaşla Finlandiya'daki gibi emekli olabilme formülü masada

EYT için Finlandiya modeli masada

Uzun zamandır Türkiye'nin gündemini meşgul eden ve bir türlü çözülemeyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar sorununda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olumlu açıklamaları yeniden cazip formüller aranmaya yöneltti. Bu formüllerden en belirgin olarak öne çıkanı Finladiya emeklilik sistemi. Avrupa ülkelerini çoğunda normal emeklilik yaşı, işe giriş ve doğum tarihlerine göre 65 veya 67 Ancak 63 yaşındakiler, her eksik yaş için yüzde 2'lik daha düşük emekli aylığı bağlama oranıyla 67 yaşını beklemeden emekli de olabiliyorlar. Daha sonra çalışsalar bile emekli aylıkları artmıyor.

FİNLANDİYA MODELİ

Finlandiya'da emeklilik sitemi şöyle işliyor. Eksik aylık bağlama oranıyla daha erken yaşlarda emekli olanlar, emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederlerse her çalıştıkları yıl aldıkları emekli aylığı yüzde 2 artarak gerçek emekli aylıklarına yükseliyor. Türkiye'de önümüzdeki günlerde bu formülün masada olacağı Emeklilikte Yaşa Takılanların emekli edileceği ama çalıştıkları takedirde prim ödemelerini sürdürecekleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na bir parçada olsa maddi yüklerinin azaltacağı planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 09:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vahit
Vahit - 2 yıl Önce

Hakkımız olan eyt çıksında hak yerini bulsun insAllah

osman
osman - 2 yıl Önce

mantıklı

cenk
cenk - 2 yıl Önce

inşAllah bu yasa çıkar biz razıyız

Erkan gunke
Erkan gunke - 2 yıl Önce

Nezaman cıkar bu yasa

SIRADAKİ HABER