Filipinler'deki Yanardağ Patlaması Sebebiyle THY Uçuşları İptal Etti

Filipinler'de Taal Yanardağı patladı, alarm seviyesi 3'e yükseldi. Çevrede yaşayanlar bölgeyi terk etmeye başladı. Patlama uçuşları da olumsuz etkiledi. Türk Hava Yolları (THY) ve birçok havayolu şirketi bugün ve yarın başkent Manila'ya olan uçuşlarını iptal etti.

Filipinler'deki Yanardağ Patlaması Sebebiyle THY Uçuşları İptal Etti

Filipinler Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsünden yapılan açıklamada, Taal Gölü'ndeki bir adada bulunan yanardağın patladığı bildirildi.

Enstitü, patlamanın ardından bölgedeki alarm seviyesini 3'e yükseltti. Üçüncü seviye magma hareketinin yol açtığı volkanik etkinliğin varlığı, daha ileri seviye patlamaların olabileceğine işaret ediyor. 

BÖLGEYİ TERK ETTİLER

Patlama nedeniyle henüz herhangi bir can kaybı veya yaralanma olmadı ancak yanardağ çevresindeki köylerde halk ve turistler tedbir olarak bölgeyi terk etmeye başladı.

MASKE UYARISI

Yerel sağlık yetkilileri, bölgedekilere yanardağdan çıkan kül ve dumanların solunum sorunlarına yol açmaması için maske takılması uyarısında bulundu.

Dünyanın en küçük yanardağı Taal, Filipinler'de 10'dan fazla aktif volkandan biri. Ülke, Pasifik'te "Ateş Kuşağı" olarak adlandırılan, depremlerin ve volkanik patlamaların yoğun yaşandığı fay hattı üzerinde bulunuyor.

SEFERLER İPTAL EDİLDİ

THY, bugün yapacağı TK85 Manila İstanbul seferi ile yarın yapacağı TK84 İstanbul-Manila ve TK85 Manila-İstanbul seferlerini iptal etti.

ALARM SEVİYESİNE GEÇİLDİ

Bölgede etkili olan duman ve kül yağışı nedeniyle Manila Havalimanı'na yapılan birçok havayolu şirketi uçuşlarını iptal ediyor. 

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER