Fiyatlar aldı başını gitti: Bir dilim pastırmanın fiyatı dudak uçuklattı!

Ramazan yaklaşırken pastırma fiyatları da artıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle Ramazan'ı bekleyen pastırma üreticileri fiyat artırdı. 145 lira olan pastırmanın kilosu 170 liraya çıktı. Bir dilim pastırma 3 lira oldu

Fiyatlar aldı başını gitti: Bir dilim pastırmanın fiyatı dudak uçuklattı!

Kayseri'de antrikot, bonfile, sırt, kapak, şekerpare, dilme ve omuz gibi büyükbaşın 7 farklı noktasından yapılan pastırma, 9 farklı işlemden geçirilerek satışa sunuluyor. 

Kentin en önemli gelir kaynaklarından olan pastırmanın fiyatı, et fiyatlarındaki dalgalanma ve yaklaşan Ramazan nedeniyle arttı. 

Dilimi 3 TL'ye satılıyor

Büyükbaşın sırt kısmından hazırlanan antrikot pastırmanın kilo fiyatı 145 TL'den 170 TL'ye çıktı. Pastırma satıcıları, antrikot pastırmanın 0.18 gram dilimini ise 3 TL'den satıyor.

Fiyatı yüzde 20 arttı

Kentte 30 yıldır pastırma ve sucuk satışı yapan Mustafa Tokluman, "Pastırmanın fiyatı kasabın satmış olduğu ete göredir. Pastırmada 110 TL'den başlayıp 170 TL'ye kadar fiyat aralığı vardır. En çok tercih edilen sırt pastırmamızdır. Hayvanın sırt bölgesinden çıkar. Çünkü yağsız ve yumuşak olur."

"Bir dilim pastırma 3 ile 3.5 TL arasında gelir. Pastırma fiyatlarına yüzde 20 oranında bir artışımız oldu. 145 ile 150 TL arasında satmış olduğumuz sırt pastırma Türkiye genelinde 170 TL fiyat aralığında seyrediyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER