Flaş gelişme: Emekliye çifte zam müjdesi

Emeklilere ocak ayında yapılacak maaş zammının detayları ortaya çıkmaya başladı.

Flaş gelişme: Emekliye çifte zam müjdesi

Emeklilere son olarak temmuz ayında  yüzde 42,35 oranında zam yapılmıştı. 

Ocak zammı için gözler emekli maaş zammı beklentisi tahminleri açıklamalarına çevrilmiş durumda. 

Habertürk'teki habere göre: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamalar ise zamma refah payı getirileceği sinyali olarak yorumlandı. Enflasyon farkına göre belirlenen emekli zammının ilk 3 ay farkı belli oldu. 

Emekli zammı ocak ve temmuz aylarında 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, ocak ayında Temmuz-Aralık dönemindeki 6 aylık enflasyon oranı kadar, temmuz ayında ise Ocak-Haziran dönemindeki 6 aylık enflasyon rakamları kadar zam alıyor. 

Haziran ayında yapılan zam sonrasında; Temmuz ayının Haziran ayına göre, Ağustos ayının Temmuz ayına göre ve Eylül ayının Ağustos ayına göre enflasyon farkları toplandığında enflasyondaki yüzde 6.91 artış TÜİK tarafından tespit edilmiş oldu.

Böylelikle 6 aylık enflasyon farkının yarısı belli oldu. Kalan 3 ayın bir önceki aylara göre enflasyon farklarının da toplanıp 6,91'e eklenmesiyle 6 aylık enflasyon farkı belli olmuş olacak.

Diğer 3 ayın enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte enflasyon farkı ortaya çıkacak.

2022 yılı ilk 6 aylık enflasyon farkına göre memura 41,69 ve emekliye yüzde 42,35 oranında zam yapıldı. 

Gerçekleşecek olan enflasyonun yüzde 15 oranında olması durumunda emeklilerin en az yüzde 15'lik zam alacağı tahmin ediliyor. Refah payıyla çifte zam bekleniyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER