Galericiler ikinci el otomobil fiyatlarının düşeceği tarihi söyleyip uyardı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında en çok etkilenen sektörlerden biri de otomobil sektörü oldu. İkinci el araç fiyatları, gelen ÖTV zammıyla birlikte daha da arttı. Galericiler, ikinci el araç fiyatlarının düşeceği tarihi söyleyip uyarılarda bulundu

Galericiler ikinci el otomobil fiyatlarının düşeceği tarihi söyleyip uyardı!

Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren birçok firmanın üretim merkezi olan Kocaeli'de tüm Türkiye'de olduğu gibi ikinci el araç piyasası dudak uçuklatıyor.

Araç fiyatlarında yüzde 40'a kadar varan artışların görülmesinin ardından oto pazarlarına vatandaşların ilgisi azaldı.

Oto pazarlarında satışların da büyük ölçüde azaldığı gözlemlenirken, fiyatları gören vatandaşların kimi araç almaktan vazgeçiyor kimi ise sıfır araçlara yönleniyor.

3 ay içinde fiyatlar düşecek

Yaşanan fiyat artışları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Oto Ticaret Merkezi Başkanı Fahrettin Batı, pandemi sürecinde sıfır araç üretiminin durması ve talebin karşılıksız kalması nedeni ile fiyatlarda artış gözlemlense de artışın en büyük nedeninin kontrolsüz satış yapan vatandaşlardan kaynaklandığını dile getirdi.

Yaklaşık 400 bin kişinin yetki belgesi olmadan araç satın alıp yüksek satmak istemesi ile piyasanın etkilendiğini belirten Batı, eylül ayında uygulanmaya başlayan araç satış yetki belgesinin bu kontrolsüz artışı önleyeceğini ve fiyatlarda 3 ay içerisinde düşüşler olacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER