General Motors İlk Adımı Attı: Otomobilden Direksiyonu Kaldırıyor!

General Motors, kendi üreteceği elektrikli otomobillerden direksiyonu tamamen kaldırmak istiyor. Bunun için de ilk adımı attı ve ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'ne başvuruda bulundu.

General Motors İlk Adımı Attı: Otomobilden Direksiyonu Kaldırıyor!

Sürücü yükünü oldukça azaltan ve kendi kendini sürebilen elektrikli otomobiller, günümüzde oldukça yaygın hale geldi. Başta Elon Musk'ın sahibi olduğu Tesla olmak üzere birçok şirket, kendi elektrikli otomobillerini üreterek piyasaya sürmeye başladı.

BAŞVURUDA BULUNDU

ABD'li otomobil üreticisi General Motors, kendi üreteceği elektrikli otomobillerden direksiyonu tamamen kaldırmak istiyor. Şirket, söz konusu uygulamasını hayata geçirebilmek için ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'ne (NHTSA) başvuruda bulundu.

DİREKSİYONA GEREK YOK

Şu anda birçok elektrikli otomobilde bulunan kendi kendine sürüş modu, aslında pek de güvenli değil. Otomobil üreticileri, araç bu modda kullanılsa bile sürücünün direksiyon başında olması gerektiğini söylüyor.

General Motors ise, otomobillerin insan kontrolü olmadan bile güvenli bir şekilde çalışabileceğini ve direksiyonun oldukça gereksiz olduğunu savunuyor.

BAŞVURU ONAYLANIRSA İLK ŞİRKET OLACAK

Eğer şirketin başvurusu, ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından onaylanırsa, direksiyonsuz araçları trafiğe çıkaran ilk şirket General Motors olacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2019, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER