Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan'dan kıdem tazminatı açıklaması

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan yeni emeklilik modelinin açıklanmasıyla gündeme gelen kıdem tazminatına dair önemli açıklamalarda bulundu

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan'dan kıdem tazminatı açıklaması

Arslan yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Mevcut kıdem tazminatı sistemi içerisinde, işçilerin kıdem tazminatı hakkına erişiminde gerek yasal birtakım boşluklar gerekse birtakım olumsuz işveren uygulamaları nedeniyle, oldukça zorluklar bulunmaktadır." değerlendirmesini yapan Arslan, kıdem tazminatında tavan uygulaması, bir yıl çalışma şartı, sadece iş kanunu kapsamındaki işçilerin tazminattan yararlanması gibi birçok sınırlamanın bulunduğunu aktardı.

Arslan, şöyle devam etti:

"Çalışma hayatının bu önemli sorununu, sosyal taraflarla müzakere etmeye ve mutabakata açık olduğumuzu bir kez daha belirtmek isteriz. Ancak bu salgın döneminde ülkemizin yaşadığı ekonomik ve sosyal zorluklar devam ederken, kıdem tazminatı konusunun tartışılmasının uygun olmayacağını düşünmekteyiz. Kıdem tazminatının daha erişilebilir, daha güçlü ve kapsayıcı bir yapıya kavuşması hususunda yapılacak düzenlemeleri, zamanlama olarak uygun bulmadığımızı belirtmek isteriz. Kazanılmış hakların korunduğu ve çalışanların tamamına yönelik güçlü, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir modele ihtiyaç duyulduğu inancındayız. İstisnasız her bir çalışan için güvence altına alınacak, haksızlıkların, adaletsizliklerin yaşanmayacağı bir sistemin geliştirilmesi gerekmektedir." değerlendirmesini yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER