Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan mali disiplin ve enflasyon açıklaması

Berat Albayrak'ın istifası ile boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilen Lütfi Elvan, Meclis'te yemin etti. Elvan, ekonomiye dair de önemli mesajlar verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan mali disiplin ve enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve başlamış bulunmaktayım." ifadelerini kullandı.

Elvan, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, yeni görevine başladığını belirtti. 

Mesajında, Bakanlıktaki toplantı salonundan bir fotoğraf da paylaşan Elvan, "Teveccühleriyle şahsıma bu görevi tevdi eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Değerli Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a milletimize bugüne kadarki hizmetleri için teşekkür ediyorum. Rabb'im hayırlı hizmetlere vesile kılsın." değerlendirmelerinde bulundu. 

Hazine ve Maliye Bakanı Meclis'teki yemini sonrasında yaptığı ilk açıklamalarında "mali disiplin ve enflasyon vurgusu" yaptı.

Lütfi Elvan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

"Ekonomi politikalarımızın esası, büyüme ve istihdamı artırma amacıyla uluslararası normlara uygun, seffaf, öngörülebilir, hesap verebilir politikaların tasarımı ve uygulanmasının saglanmasıdır. Türkiye kurala dayalı isleyen bir piyasa ekonomisi gelenegine sahiptir. Önemli olan kurumların güçlendirilmesi, kuralların etkili bir biçimde isletilmesidir. Olusturacagımız politikalarda ilgili tüm tarafların katkısını alarak istisareye dayalı, katılımcı bir anlayısla hareket edecegiz. Önümüzdeki dönemde makroekonomik istikrarı muhafaza ederek büyüme ve istihdama yeni bir ivme kazandıracagız. Öncelikli olarak ele aldıgımız enflasyonla mücadele sürecini, maliye politikaları ve diger tüm araçlarımızla kararlı bir sekilde destekleyecegiz. Mali disiplini koruyarak gerçekçi bir risk yönetimi ile kamu finansmanının kalitesini artıracagız. Vergi düzenlemeleri basta olmak üzere mevzuatta öngörülebilirligin artırılması ve yatırım ortamının hem yerli hem de uluslararası girisimciler açısından iyilestirilmesi için gerekli adımlar tüm taraflarla is birligi halinde atılacaktır. Makroekonomik istikrarı güçlendirirken, mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüsüm programına odaklanacagız. Üretim süreçlerinin ihracata dönük, yenilikçi ve ithalat bagımlılıgı azalmıs bir yapıya dönüsmesini saglayarak yerli üretim kapasitemizi artıracagız. Önümüzdeki dönem, küresel salgının etkilerinin azaldığı, yeni fırsatların oluştuğu bir toparlanma dönemi olacaktır."
  

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2020, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER