Hem de Ankara'da: Avrupa'da ve Ortadoğu'da tek, 1400 kişiye iş sağlayacak

Avrupa ve Ortadoğu'da ilk ve tek olacak. 1.4 milyar dolar yatırımla, 1400 kişiye istihdam sağlayacak

Hem de Ankara'da: Avrupa'da ve Ortadoğu'da tek, 1400 kişiye iş sağlayacak

Kalyon Holding yatırımı olan Başkent Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tam entegre güneş paneli üretim fabrikası Avrupa ve Ortadoğu'da ilk ve tek olacak.

Fabrikada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, T.B.M.M. Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Lütfi Elvan, T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz  incelemelerde bulundu. 

1.4 milyar dolarlık yatırım ile kurulan fabrika bir ay içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılacak.

Yıllık 500 MW güneş paneli üretim kapasitesine sahip, 100 bin metrekare kapalı alandaki fabrikada  bin 400 kişiye istihdam sağlanacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, şunları söyledi:

- Büyük bir teknoloji merkezini inceleme fırsatı bulduk.

-  Bu tesis, 4 farklı üretimi bir araya getiren tek entegre tesis. Bulunduğumuz tesisin temeli Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ile atılmıştı ve önümüzdeki ay da yine kendilerinin katılımı ile açılışı yapılacak.

- Daha çok yerli daha çok yenilebilir enerji mottosuyla yola çıktık. 

- Kendi kaynaklarımızı kendi yerli teknolojimiz ile elektriğe dönüştürmek istiyoruz.  

- Bu tesiste de üretilecek paneller önce Karapınar’da yapılacak güneş enerji santralinde kullanılacak. Ardından da yurt dışına ihraç fırsatları kullanılarak, yerli teknolojiyi yurt dışına göndereceğiz. 

- Dünyanın farklı yerlerinde ‘Made In Türkiye’ yazılı güneş panellerini göreceğiz. Türkiye’nin güneşi daha çok parlayacak. 

- Sayın Cumhurbaşkanımıza ve dönemin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı’na teşekkür ederim.

Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu ise şu ifadeleri kullandı:

- Bilindiği üzere Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde milli ve yerli enerji politikası hayata geçirildi. 

- Bu politikayı Türkiye’nin geleceği açısından kaçınılmaz gördüğümüzden, 3 yıl önce dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın çok önemsediği Karapınar Güneş Enerji Santrali için düğmeye bastık. 
- Yüzde 70’in üstünde yerlilik oranıyla kurulacak 1000 MW’lık Karapınar Güneş Enerji Santrali’nin panelleri ise bu fabrikada üretilecek. 

- Şu an bu ve Karapınar faaliyete geçtiğinde Türkiye’nin elektrik üretimindeki güneş enerjisinin payı da yüzde 20 artacak. 

- Hem Ankara Sanayi Bölgesi’nde üreteceğimiz güneş panelleri hem de Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’nde üreteceğimiz elektrik ile cari açığın kapatılmasına yıllık 400 milyon dolar katkı sağlayacağız.

- Tesis yaklaşık 400 milyon dolar yatırım ile hayata geçirildi.

- Karapınar Güneş Enerji Santrali için yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yapacağız. İki tesis için toplamda 1.4 milyar dolarlık yatırım yapılmış olacağız. 

- Ayrıca şu an bulunduğumuz tesiste AR-GE merkezi kuracağız ve yaklaşık 100 mühendis görev alarak milli teknoloji üretiminde önemli rol oynayacak. Tesisin tamamında ise bin 400 kişiye istihdam sağlanmış olacak.

- Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi Türkiye, 10 yıl içinde güneş enerjisinde 10 bin megawata çıkma kararı aldı. 

- Özellikle Kovid-19 salgınında daha temiz bir dünya için çalışma gerekliliğimiz bir kez daha anlaşıldı. 

- Fabrikamız çocuklarımıza daha temiz bir dünya bırakmaya hizmet edecek. 

- Unutmayalım ki temiz enerji üretimiyle her bir kilowat saatte 500 gram fosil karbondioksit emisyonu engellenecek. 

- Bin megawatlık güce sahip yenilebilir enerji santrali ile her yıl 1.5 milyon ton fosil ve karbondioksit salınımı da engellenmiş olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER