Her Binaya Zorunluluk Getirildi: Daire Başı 50 TL Ödenecek!

Yaklaşık 8 milyon yapıyı ilgilendiren ve her binanın alması gereken, enerji tüketimi değerlerini gösteren Enerji Kimlik Belgesi 1 Ocak 2020 yılı itibariyle zorunlu hale getirildi

Her Binaya Zorunluluk Getirildi: Daire Başı 50 TL Ödenecek!

Yaklaşık 8 milyon yapıyı ilgilendiren ve her binanın alması gereken, enerji tüketimi değerlerini gösteren Enerji Kimlik Belgesi 1 Ocak 2020 yılı itibariyle zorunlu hale getirildi.

2017 yılında faaliyete geçirilmesi planlanan ancak 31 aydan beri ertelenen Enerji Kimlik Belgesi yürürlüğe girdi. Enerji Kimlik Belgesi, binanın ısıtma, soğutma, havalandırma, sıcak su için yıllık ne kadar enerji harcadığını gösteren bir belge olarak tanımlanıyor.

TOPLU BAŞVURU YAPILABİLİYOR

Belge, daireye değil binanın tamamına düzenlenmesinden dolayı toplu başvuruyu yönetici ya da yetkilendirilmiş bir isim ile bina sahipleri yapabiliyor. Başvuru ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine yapılıyor.

Uygulanacak fiyatı ise binaların büyüklüğü, adedi ve benzerlikleri etkiliyor. Bu durumda daire başı enerji kimlik belgesi bedelleri genellikle 20 ile 50 TL aralığında değişkenlik gösteriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER