İki dev şirket anlaştı: 26 milyon euroluk ortak yatırım!

Koç Holding'in ana hissedar olduğu Otokar ile CNH Industrial'a ait ticari araç üreticisi Iveco Bus arasında ortak üretim ve işbirliği anlaşması yapıldı. İki şirket anlaşma kapsamında 26 milyon euro tutarında ortak yatırım yapacak.

İki dev şirket anlaştı: 26 milyon euroluk ortak yatırım!

Şirketin dün akşam KAP'a yaptığı açıklamaya göre 2021 yılı sonunda başlayacak ve az 5 yıllık anlaşma kapsamında Otokar'ın Sakarya fabrikasında 5 bin adetten fazla araç üretilecek. Nihai adetler pazar koşullarına bağlı olacak.

26 milyon euro tutarında ortak yatırım yapacaklar

Reuters'ın haberine göre iki şirket anlaşma kapsamında 26 milyon euro tutarında ortak yatırım yapacak. KAP açıklamasında, "imzalanan iş birliği ve tedarik sözleşmesi kapsamında şirketimiz IVECO BUS'ın mevcut ürünlerini IVECO BUS adına Sakarya'daki fabrikasında üretecek. IVECO BUS'ın ürün portföyü; fabrikamızda üretilen Otokar ürünleri ile genişleyecek(tir)" denildi.

Yolcu taşımacılığı araçları üretiyor

CNH Industrial'ın dün akşamki açıklamasına göre anlaşma kapsamında Doğu Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Asya pazarlarına özel araçlar da üretilecek. Araçlarda CNH'nin kardeş şirketi FPT Industrial'ın ürettiği motorlar kullanılacak.

Iveco Bus için minibüsten şehirlerarası otobüse kadar çeşitli yelpazede yolcu taşımacılığı araçları üretiyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2020, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER