İkinci el otomobil fiyatları ne zaman düşecek? Uzman isim açıkladı!

Koronavirüs salgınından en çok etkilenene sektörlerin başında gelen otomotv sektöründe, ikinci el araç fiyatları aldı başını gitti. Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, ikinci el araç piyasası ile ilgili açıklamalarda bulundu

İkinci el otomobil fiyatları ne zaman düşecek? Uzman isim açıkladı!

Koronavirüs salgını sonrası araç fiyatlarında görülen artış sonrası fiyatların ne zaman düşeceği vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Uzmanlar ise araç fiyatlarının 2021'de gerileyeceğini söylüyor. Fiyat artışındaki diğer bir sebebin ikinci el fiyat artışları yaşanırken esnaf, satıcı ve bayilerin araçlarda 'suni artışlar' yapması ve fiyatları daha da artırması olduğunu vurgulayan Cardata Genel Müdürü Yalçın, "İkinci eldeki bu artışların durulmayacağını, daha bir sene boyunca hatta 2021'in sonuna kadar devam edeceğini bir otomotiv data şirketi olarak öngörüyoruz. dedi.

'Yatırım aracı olarak görülüyor'

Bu yılın artan fiyatlara rağmen otomotiv pazarının beklentileri karşılayacağını belirten Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın: "Önceki yıllardan ötelenmiş talep çok önemli bir şekilde insanları otomobil satın almaya teşvik ediyor. İkinci el ve sıfır kilometre araç, bir yatırım aracı olarak görülüyor. İnsanlar şu an fiyat yüksek de olsa araç satın almak istiyorlar. Yaklaşık 710-720 bin aralığında bir sıfır km araç satış pazarı öngörüyoruz.

'Yüksek fiyatlar devam edecek'

2021'de ise pazarın doymuşluğu ile birlikte 600 bin seviyesine gerileyeceğini öngörüyoruz. Bunun yaklaşık 10 katı da ikinci el araç satışı olacaktır. Üretim, pandemi kısıtlamaları yüzünden yüzde 100 kapasiteye ulaşmayacak. İthalatta da araç bulmak çok kolay olmayacak. Dolayısıyla fiyatlar sıfırda ve ikinci elde yüksek olarak devam edecek."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER