IMF: 80 ülke yardım istedi, Türkiye istemedi

Uluslararası Para Fonu (IMF), koronavirüs salgını nedeniyle ülkelere kullandırılmak üzere 1 trilyon dolarlık kredi hazırladığını belirtmişti. Türkiye bu krediden kullanmak için başvurmadı

IMF: 80 ülke yardım istedi, Türkiye istemedi

Uluslararası Para Fonu IMF, koronavirüs salgını nedeniyle ülkelere kullandırılmak için 1 trilyon dolarlık kredi hazırladığını açıklamıştı.

Krediden pay alıp kullanmak içn dünyada 80 ülkenin başvuruda bulunduğu, ancak Türkiye'nin istemediği belirtildi.

IMF Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen, koronavirüs salgınına karşı güçlü bir bölgesel tepki için euro bölgesinin mali kurallarının gevşetilmesi ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Avrupa İstikrar Mekanizması’ndan desteğin kritik olduğunu açıkladı.

Thomsen, “Euro bölgesi liderlerinin euroyu istikrara kavuşturmak için gerekenleri yapma konusundaki kararlılığı hafife alınmamalı” dedi.

Koronavirüs salgını nedeniyle küresel ekonominin en az 2008 finans krizindeki kadar büyük bir kriz yaşayacağını söyleyen IMF Başkanı Kristalina Georgieva da, yaklaşık 80 ülkenin destek için IMF’nin kapısını çaldığını açıklamıştı.

1 trilyon dolarlık tüm kredi kapasitelerini kullanmak için hazır olduklarını söyleyen IMF Başkanı, “Virüsün yayılması ne kadar hızlı durursa, toparlanma da o kadar hızlı ve güçlü olacak” diye konuştu.

Ayrıca Rusya'nın da yardım talep etmediği belirtildi.


 

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 18:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
ibrahim badak
ibrahim badak - 1 yıl Önce

şimdi değil ama yakındır, türkiye imefesiz( imf) yapamaz.

SIRADAKİ HABER