IMF borç vermek tüm sınırlarını zorluyor: Şimdi de 'Likidite hattı'

Koronavirüs sebebiyle ülkeler bozulan ekonomileri için daha önce IMF'ye başvurmuştıu. Konuyla ilgili sık sık açıklamalar yapan Uluslararası Para Fonu ( IMF ), global ağı daha da kuvvetlendirmek gayesiyle kısa vadeli Likidite Hattı'nın (SLL) kurulduğunu kamuoyu ile paylaştı

IMF borç vermek tüm sınırlarını zorluyor: Şimdi de 'Likidite hattı'

IMF Başkanı Georgieva, yaptığı açıklamada, söz konusu hattın kısa vadeli ödemeler dengesi desteğine ihtiyaç duyan üye ülkeler için önemine değindi. 

Georgieva, "Yönetim kurulumuz, fonun Kovid-19'a yönelik müdahalelerinin bir parçası olarak, küresel finansal güvenlik ağını daha da güçlendirmek için Kısa Vadeli Likidite Hattı'nın kurulmasını bugün onayladı." ifadelerini kullandı. 

Kısa Vadeli Likidite Hattı'nın kotanın yüzde 145'ine kadar dönen erişim sağlayacağını belirten Georgieva, hattın ülkelerin likidite tamponlarını güçlendireceğini ve likidite baskılarını yönetmesine yardımcı olacağını kaydetti. 

Georgieva, söz konusu hattın IMF'nin araç setindeki kritik bir boşluğu dolduracağını ve kaynakların daha verimli bir şekilde tahsis edilmesini kolaylaştıracağını bildirdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER