İranlı turistler Van ekonomisini canlandırdı

İran'dan Van'a gelen 300 bin turist, bölgedeki otelleri de yüzde 90 oranında doldurdu. Esnafın yüzünü güldüren bu ziyareti, 12 aya yayılması için çalışmalara başlandı.

İranlı turistler Van ekonomisini canlandırdı

İranlı turistlerin Van ziyaretleri sürüyor...

Yaz boyunca tatillerini Van'da geçiren turistler sonbaharda da bölgeye akın etti.

Kentte son zamanların en hareketli sezonu yaşanırken, ekonomik açıdan pandemi öncesi döneme de ulaşıldı.

Bölge esnafının yüzü gülüyor

Sınır kapısında uzun kuyruklar oluşturan turistler, kentte gündüz alışveriş yaparken akşam da eğlence merkezlerinde vakit geçiriyor.

Bu durum da Van esnafının adeta yüzünü güldürüyor. Öyle ki bölge esnafı bu ziyaretlerin 12 aya yayılması için gerekli tüm çalışmaları yapıyor.

9 ayda 300 bin turist geldi

2022 yılının 9 aylık sürecinde yaklaşık 300 bin turistin ziyaret ettiği Van'da otellerin doluluk oranının yüzde 90'lara vardığını belirten Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı İsa Berge, bu durumun esnafı sevindirdiğini söyledi.

"Van ekonomisi 1,5 milyar TL düzeyinde bir seviyeye ulaştı"

Pandemi öncesinde Van’da yaşanan İranlı turist yoğunluğunun yeniden yaşandığına dikkat çeken Berge, “Van’da müthiş bir İran misafirimiz var. Biz pandemi öncesini yakalamış olmaktan mutluluk duyduk. İranlı misafirlerimizin Van’ı terk etmediğini, daha da bir akış içerisinde olduğunu ve konaklama tesislerimizin dolu olduğunu söyleyebilirim. Van ekonomisi yaklaşık 1,5 milyar TL düzeyinde bir seviyeye ulaştı. Bu da biz esnaf ve sanatkarlar için çok sevindirici ve mutluluk vericidir.” dedi.

"Farsça ve İngilizce kursu düzenledik"

Van’ın artık İran ile bütünleştiğini belirten Başkan Berge, “Van esnaf ve sanatkarı İran’dan gelen misafirlerin psikolojisini anlayarak onların rahat yaşantısına, psikolojilerine uygun davranışlar sergilemekte, ticaret hacmini ona göre yoğunlaştırmakta ve onların isteklerine cevap vermektedir. Biz pandemi öncesi esnaf ve sanatkarımızın iletişim konusunda kendini daha rahat ifade edebilmesi ve gelen misafirlerimize bu imkanları güzel sunabilmeleri için Farsça ve İngilizce kursu düzenledik. Esnafımız da Farsça konuşarak, ticaret entegrasyonunu sağladı. Birçok esnafımızın kapısında Farsça ve İngilizce yazılar yazılmakta. Bu yüzden konaklama tesislerimiz, kafelerimiz, restoranlarımız tıklım tıklım. Gelen misafirlerimiz de restoranlarda, kafelerde, konaklama tesislerinde çok rahat iletişim kurabilmektedir. Bu da bizim için sevindiricidir.” ifadelerini kullandı.

"Misafirlerimize ailemizin bir parçasıymış gibi davranmalıyız"

Açıklamalarında Van esnafına seslenen Başkan Berge, “Kendimizi ne kadar yetiştirirsek yetiştirelim, yine bir kademe daha üstüne çıkabilmemiz gerekiyor. Gelen misafirlerimize ailemizin bir parçasıymış gibi davranmamız gerekiyor. Zaman zaman küçük aksilikler olabiliyor ama İranlı misafirlerimiz, Van sanki onların kendi memleketleriymiş gibi rahatlar. Çünkü esnaf ve sanatkarlarımız bu anlamda kendisini yetiştirdi, geliştirdi. Ben bu anlamda esnaf ve sanatkarlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2022, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER