İşçi ve Bağ-Kur emeklileri için flaş ek zam açıklaması!

Memur aylıklarına yapılan yüzde 2.5 ek zamdan sonra gündeme işçi ve Bağ-Kur emeklileri de geldi

İşçi ve Bağ-Kur emeklileri için flaş ek zam açıklaması!

Memur emeklileri için yapılan yüzde 2.5 ek zammın işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de yapılması istendi.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Hukuk Danışmanı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, bu konuda açıklamalarda bulundu. Yazıcıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Ocak'ta açıklanan yüzde 13,58'lik aralık enflasyonuna göre yıllık enflasyon yüzde 36.08 oranında gerçekleşti.

- Temmuz-Aralık 2021 enflasyon verisiyle işçi ve Bağ-Kur emekli aylıkları yüzde 25.47 arttı.

- Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren 6. Dönem Toplu Sözleşmede maaşlara Ocak 2022 itibarıyla yüzde 5 artış olacaktı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu rakama ilave yüzde 2,5 artış yapılacağını açıkladı. 

- 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin memnuniyetle karşıladığı bu ilave artışı işçi ve Bağ-Kur emeklileri de talep etti. 

- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda emekli aylıklarına zamları da içeren 'torba' kanunun görüşmelerine katılarak onların bu talebini dile getirdik. Fakat, üzülerek ifade etmeliyim ki komisyonda girişimlerimiz sonuçsuz kaldı. Umuyoruz ki yasanın Meclis Genel Kurulu aşamasında taleplerimiz karşılık bulur.

- Emeklilerin gelir ve aylıklarına yapılan artışlar, alım gücünde fiyat ve döviz kuru kaynaklı artışların yol açtığı kaybı önlemeliydi. Emeklilerimizin harcamalarında en yüksek gider olan gıda ve kira artışları mağduriyetleri artırdı. 

- Memur ve memur emeklilerinin maaşlarındaki ilave yüzde 2,5'lik artış, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de yapılmalıydı. Emekliler arasında fark gözetilmemeliydi. Bu bakımdan, işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin ilave zam talebinin Anayasa'nın eşitlik ilkesi göz önünde bulundurularak yetkililerce yeniden değerlendirilmesini istiyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER