İslam Memiş, gram altın için tarih verip uyardı: Yeni rekorlar gelebilir

Altın Uzmanı İslam Memiş katıldığı yayında gram altın fiyatları için yorum ve tahmin yaptı. Gram altın fiyatı için uyarı yapan İslam Memiş, '1000 TL altındaki rakamlara kanmayın' dedi.

İslam Memiş, gram altın için tarih verip uyardı: Yeni rekorlar gelebilir

Altın fiyatları FED’in faiz artırım sinyali vermesiyle gerileme bandında hareketine devam ediyor. ONS altın fiyatı 1698 dolar seviyesini gördü. Gram altın fiyatı saat 14.30 itibariyle 998 TL’den işlem görüyor. Vatandaşlar altın fiyatları için yakın takibini sürdürüyor. Peki, altının yeni dönemde seyri ne olacak? Gram altın fiyatı ne olur?  Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş katıldığı yayında altın fiyatları için yorum ve tahmin yaptı.

Şu dakikalarda bu rakam 1703 dolar seviyesinde hareket ediyor. ABD’de açıklanan Ağustos ayı ISM Hizmet Endeksi’nin tahminin üzerinde açıklanması 75 baz puan faiz artırımı beklentisini destekledi ve buna bağlı olarak gram altın fiyatı 1000 TL altını gördü.

Altın Uzmanı İslam Memiş, “Yıl sonuna doğru gram altının TL fiyatındaki pozitif görünümü devam edecek..” yorumunda bulundu.

Gram altın TL fiyatı için yıl sonu tahminini yineleyen İslam Memiş, “Özellikle gram altın TL fiyatında 1200 lira seviyesi yukarı yönlü kırıldıktan sonra yeni rekorlar test edilebilir. “ dedi.

İslam Memiş’in gram altın yatırımcısına fiyat uyarısı şöyle:

“Altın fiyatları bu hafta baskı altında kalmaya devam ediyor. Çünkü doların uluslararası piyasalardaki değer artışı çok dikkat çekici. Dolar endeksi 110 seviyesine yükseldi. Eylül ayında FED'in faiz toplantısı var. Bu tarafa odaklandık. Yani altın fiyatları fed odaklandı. Altının ons fiyatında 1700 dolar seviyesinin altına sarkma var. Şu an itibariyle 1697 $ seviyesinde 1680 - 1720 bu bant aralığına sıkıştı ve bu seviyeleri takip etmeye devam ediyoruz.

Gram altın fiyatı tarafında da her ne kadar ekranlarda 1000 lira seviyesinin altında rakamlar görse de sevgili izleyicilerimiz gram altın TL fiyatı şu anda 1010 - 1015 lira seviyesinde. 1000 lira seviyesinin altında daha sarkmak gerçekleşmedi. 

Dolar kuru güçlü olduğu için gram altını desteklemeye devam ediyor. Yine bu seviyelerin 1000 lira seviyesinin altına sarkmasına biraz zor 1 ihtimal olarak takip edeceğiz. Ancak böyle bir ihtimal olsa da orta ve uzun vade için yine yatırımcısına bir fırsat sunmuş olacak.

Altın fiyatlarının destekleyen birçok sebep var. Neden var? Ve bu nedenler ortadan kalkmadı. Resesyon, stagflasyon, jeopolitik riskler derken altın bu fiyatta ister istemez desteklenir bu sebepler karşısında. Düğün yapacak olanlar, altın borcu olan vatandaşlarımız vardı, işte 1000 lira veya altına biraz sarkmalar gerçekleşirse eğer bunu bir alım fırsatı olarak değerlendirebilirler.

Özellikle yıl sonuna doğru gram altın TL fiyatında pozitif görünümün devam edeceğini tahmin ediyoruz. Özellikle gram altın TL fiyatında 1200 lira seviyesi yukarı yönlü kırıldıktan sonra yeni rekorlar test edilebilir.

Bu yıl sonuna doğru öngörüm yine tahminim 1450 lira seviyesi bu öngörümde herhangi bir değişiklik yok. Hem dolar tarafındaki hem ons altındaki bu öngörüm yine masada kalmaya devam ediyor. O yüzden ons altın zaten baskılamaya devam ediyor ama yükseliş olursa da otomatikman gram altına yansır diye tahmin ediyorum. Mutlaka şunu tekrar etmekte fayda var. Gram altın TL fiyatını vatandaşlar ekranlarda bilgisayarlarda, televizyonlarda 990 olarak görüyorlar ancak bu makas aralıkları mutlaka unutmamalı. Eğer 1000 lira seviyesinin altındaki rakamlara kanarsa vatandaş yanlış bir karar vermiş olur.

Eğer gram altın TL fiyatını ekranlarda 975 falan görürlerse evet 1000 lira seviyesinin altında bir rakam görebiliriz. Ama şu anda oradan çok uzak bir seviyedeyiz.

Gram altın TL fiyatını şu anda bozma fiyatı 1011 lira. Satın alma fiyatı 1016 lira seviyesinde. O yüzden bu makas aralıklarını göz önünde bulundurmak lazım. Bunu vurgulamamım sebebi şu aslında; altın bozduracak vatandaşlarımız vardır, ev alacaktır, araba alacaktır, bozma ihtiyacı vardır… 1000 lira seviyesinin altında bozarak yanlış bir karar vermiş olabilirler. Bu da fırsatçılığı gündeme getirebilir. O yüzden bu fiyatlara kalmaması gerekiyor vatandaşlarımızın.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER