İstanbul'da fırıncılar artan maliyetlerin ardından zam talebinde bulundu

Bu ay açıklanacak enflasyon rakamlarından önce İstanbul fırıncılarından zam talebi geldi. İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, "Artan maliyetlerden dolayı İstanbul'da 1 lira 25 kuruştan satılan 200 gram ekmeğin fiyatının 1 lira 75 kuruş olmasını talep ediyoruz" dedi.

İstanbul'da fırıncılar artan maliyetlerin ardından zam talebinde bulundu

Ekmek fiyatlarına en son zammın yaklaşık 1 yıl önce yapıldığını belirten Erdoğan Çetin, enflasyon ve artan maliyetler nedeniyle yeni bir zam taleplerinin olduğunu ifade etti. 2019 yılından önceki zam ise 4 yıl önce 2015'te yapılmıştı.

"Bu açıklamanın ardından un fiyatları yaklaşık yüzde 20 yukarıya çıktı. Bunun yanında fırınlarımızdaki girdiler de sürekli arttı. Ayrıca son dönemlerde Trakya bölgesinde çok fazla yağmur yağıyor. Bundan dolayı buğday kalitesinin düşmesi bekleniyor. Uncular bu nedenden dolayı da un fiyatlarının 1 ay içerisinde yüzde 15 daha artacağını bize bildirdiler. Yani anlayacağınız 2019 yılının mayıs ayında yapılan zamdan beri tüm masraflarımıza yüzde 60 zam geldi. Fırıncılarımız şu anda çok zor durumda. Fırıncılarımızın borcu bulunuyor. Artan maliyetlerden dolayı İstanbul'da 1 lira 25 kuruştan satılan 200 gram ekmeğin fiyatının 1 lira 75 kuruş olmasını talep ediyoruz. Yetkilerin bu isteğimizin yerine getirmelerini istiyoruz. Son 5 yıl içerisinde ekmeğe sadece 1 defa tarife alındı. Bu yıllardaki enflasyon oranlarını topladığımızda görülecek ki talep edilen fiyat toplam enflasyon rakamlarının altındadır."

Taleplerinin fırıncıların hakkı olduğunu dile getiren Çetin, artış taleplerinin yüksek olmadığını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER