İstanbul ihracatçılarından 2 milyar 810 milyon dolarlık ihracat

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), yılın ilk dört ayında (ocak-nisan), geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla, ihracatını yüzde 11 artırarak, bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile toplamda 2 milyar 810 milyon dolar tutarında ihracat yaptı.

İstanbul ihracatçılarından 2 milyar 810 milyon dolarlık ihracat

İSTANBUL (AA) - İİB açıklamasına göre, İstanbul ihracatçıları, ilk dört ayda 179 ülke pazarına ürün satarak ülke ihracatında yüzde 4,5 paya sahip oldu.

İstanbul İhracatçı Birlikleri, yılın ilk dört ayında, değer bazında en fazla ihracatı 204 milyon dolar ile Irak’a gerçekleştirdi. Irak’a en fazla mobilya, kağıt ve orman ürünleri ile su ürünleri ve hayvansal mamuller ihraç edildi.

İİB, Irak’ın ardından değer bazında en fazla ihracatı Norveç, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Libya’ya yaptı. İİB ihracatında Norveç’e gemi ve yat, fındık ve mamulleri; ABD’ye hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, mobilya, kağıt ürünleri; Almanya’ya hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ile fındık ve mamulleri; Libya’ya ise mobilya, kağıt ve orman ürünleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ön plana çıktı.

Ülke grupları baz alındığında ise İİB’nin en fazla ihracat yaptığı bölge 575 milyon dolarla Avrupa Birliği ülkeleri oldu.

- İİB, nisan ayında ihracatını yüzde 51 artırdı

Açıklamaya göre, İİB, nisan ayında, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla ihracatını yüzde 51 artırarak, 803 milyon doların üzerinde ihracat yaptı. Birlik, nisanda en fazla ihracatı Irak, Norveç, Almanya, Libya ve ABD’ye gerçekleştirdi.

- İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden yüzde 18,7 ihracat artışı

Birlik, nisanda ise, bir önceki yılın aynı ayına göre, ihracatını yüzde 41,3 arttırarak, 205 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi.

- İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nden yüzde 30 artış

- Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatları Birliği’nden 321 milyon dolarlık ihracat

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nden yüzde 8.8 oranında ihracat artışı

Birlik, nisan ayında ise, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla ihracatını yüzde 23.6 artırarak, 77.8 milyon dolar tutarında ihracat yaptı.

- İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden 190 milyon dolarlık ihracat

- İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nden yüzde 8,5 ihracat artışı

- İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden yüzde 28,2 artış

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Haluk Okutur, şunları kaydetti:

"Nisan ayı, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz ile yoğun geçti. Öncelikle nisanın ilk haftasında, 5 birliğimizin genel kurullarını yaptık. Ardından Gemi, Yat ve Hizmetleri sektörüne yönelik, Rusya ile Türkiye arasında iş birliğinin geliştirilmesine yönelik toplantılarımız oldu. Hububat sektörü için önemli pazarlardan olan Çin’de düzenlenen Türk Kahvesi Günü etkinliği kapsamında Guangzhou ve Pu’er Kahve Birliği başkanlarının katılımı ile kahve ve kahve ekipmanları sektöründe iş birliği anlaşması (MOU) imzaladık.

Rusya’nın en büyük ve kapsamlı gıda fuarı olan Prodexpo Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’nın milli katılım organizasyonunu gerçekleştirdik. İhracatçı firmalarımıza yönelik 'Temel Finansal Okur-Yazarlık', 'İhracatta Ticari İstihbarat ve Müşteri Bulma Teknikleri' konulu eğitimler düzenledik. Pandeminin etkilerini en aza indirmek için var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya da devam ediyoruz. İhracat artışımızda katkısı olan bütün ihracatçılarımızı kutlarım. Yılın ilk yarısını ihracat artışı kaydederek tamamlamayı öngörüyoruz."

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2021, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER