Karadeniz'de bulunan gazı kim çıkaracak? Bakan Dönmez tartışmalara son noktayı koydu!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz'de bulunan doğal gazın çıkarılmasıyla ilgili tartışmalara son noktayı koydu

Karadeniz'de bulunan gazı kim çıkaracak? Bakan Dönmez tartışmalara son noktayı koydu!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı bir televizyon programında Karadeniz'deki 320 milyar metreküplük doğal gaz keşfine ilişkin yaptığı değerlendirmede, bunun 2020'de denizlerde açıklanan keşiflerde birinci sırada yer aldığını söyledi.

Gazın çıkarılmasıyla ilgili de konuşan Dönmez, "Bu sahalarda operasyon bize ait, ortağımız da yok. Bulduktan sonra çıkartmasını da biliriz. Sahibi de işletmesi de Türkiye Petrolleri'nin (TP) olacak. Bundan kimsenin endişesi olmasın" dedi.

Dönmez, tahmin konusunda yukarı yönlü bir revizyon olabileceğinin ve çalışma yürütülen sahanın verimli olduğunun altını çizdi. Daha önce 800 milyar metreküplük keşif iddialarının gündeme geldiğinin hatırlatılması üzerine Dönmez, "Bu rakamı kim nereden aldı, hesap etti bilmiyoruz.

Biz de kimseyle paylaşmadık. 800 milyar metreküp bulsak onu ilan ederdik. O veriye itibar etmiyorum. Sakarya gaz sahasının potansiyeli ortada. Ümit ederiz ki bu rakamlara da ulaşırız ancak bugünden bir şey söylemek çok sağlıklı olmaz" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER