Karantina bitince Getir tazminatsız işçi çıkarmaya başladı

Koronavirüs süreciyle karantinanın arttığı son 3 ayda online market hizmeti veren Getir bünyesine yeni işçiler almıştı. Anca Türkiye'de 1 Haziran'da başlayan normalleşme süreci ve karantinanın sona ermesiyle Getir'in tazminatsız isçi çıkardığı iddia edildi

Karantina bitince Getir tazminatsız işçi çıkarmaya başladı

İlk kez Çin'in Wuhan kentinde 2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs nedeniyle sosyal ve ekonomik düzen değişti. Türkiye'de ilk kez 2020 yılının Mart ayında görülen koronavirüs vakasının ardından devlet bir dizi önlemler aldı. Sokağa çıkma yasaklarının yanı sıra market çalışma saatleri değiştirildi. Karantina süreciyle birlikte online market uygulaması Getir, Migros Sanal Market gibi hizmetlere vatandaşın ilgisi oldukça arttı. Türkiye'de karantina süreciyle artan ihtiyacı karşılamak isteyen Getir de söz konusu dönemde işçi alımı yapmaya başladı. 

1 Haziran itibarıyla normalleşme süreci başladı

Ancak koronavirüsün azaldığı ve 1 Haziran itibraıyla normalleşme sürecine giren Türkiye'de market saatleri eski düzenlerine yavaş yavaş dönerken, karantina süreci de sona erdi. Alınan bilgiere göre Getir'de işten çıkarmalar yaşandığı iddia edildi. Kuryelerin ‘hız limitini aştığı, trafik kurallarına uymadığı’ gibi gerekçelerle işlerine son verildiği öne sürüldü. Kuryeler, işten çıkarıldıklarını çalıştıkları depoya geldiklerinde öğrendi.

Ankara’da çalışan bir Getir işçisi, “Pandemi döneminde 15 saat çalışıyorduk. O zaman ne yapıyorsak şimdi de aynısı yapıyoruz. Karantina sürecinde işler iyiydi onlar için. Siparişlere yetişmekte zorlanıyorduk. Şimdi ise işler duruldu, bizleri ‘güvenlik gerekçesiyle’ kapı önüne koymaya başladılar” dedi. 

BirGün’den Rıfat Kırcı’nın haberine göre; Getir adlı firmanın bir ‘güvenlik komisyonunun’ olduğunu ve bu komisyonun kuryelerin trafikteki hızlarını ya da kurallara uyup uymadıklarını kontrol ettiğini belirten işçi, şunları aktardı:

“Arkadaşlarımızı kurallara uymadıkları gerekçesiyle işten çıkarmaya başladılar. Biz de bir watsapp grubu kurduk. Kontak kapatma eylemi yapacaktık. Önceden haber alıp grubu dağıttılar. İşleri iyiyken sorun yoktu, şimdi kapı önüne konuyoruz.”

‘Kovulursan iş bulamazsın, kendin istifa et’

Bir diğer Getir işçisi ise şunları anlattı: “Getir’de bir motorlu bir de araçlı ulaşım var. Bazı yollara araçlar çıkıyor. Hız sınırı 80. Bir arkadaşımızın hızı önündeki kamyonu sollamak isterken 10 saniyeliğine 81’e çıkıyor. Sonraki gün arkadaş işe geliyor ve sisteme giriş yapamıyor. Daha sonra ise istifa ettirildi tazminat alamaması için. Tehdit etmişler, ‘Kovulursan iş bulamazsın, kendin istifa et’ demişler. Tazminatsız ayrıldı. İşten çıkarılan benim bildiğim 20-25 kadar işçi var.”

Getir'den ilgili haberler için açıklama geldi

Getir olarak, bugün basında ve sosyal mecralarda bayilerimizde çalışan kuryelerin işlerinden haksız yere çıkarıldıklarına ilişkin iddiaların yer aldığı haberleri üzülerek takip ettik.

Kurulduğumuz ilk günden bu yana, bayilerimizde çalışan kuryelerin trafik kurallarına uyarak işlerini yapmaları önceliğimizdir. Özellikle kırmızı ışıkta geçmek, ters yönden gitmek, kaldırımda motosiklet kullanmak ve aşırı hız yapmak gibi ihlaller, hem kuryelerin hem de halkın can güvenliğini riske atmaktadır. Bu yüzden şirketimiz, sahada bu kuralların tavizsiz olarak uygulanmasını beklemektedir.

Tüm bayilerimiz kuryelere bu konuda gerekli yazılı bildirimleri önceden yapmaktadırlar. Maalesef az sayıda kuryenin tüm bu bildirimlere rağmen kuralları ihlal ettiği için iş akitleri sonlandırılmıştır.

Günlük hayatımız içinde teslimat işlerinin ağırlığı giderek artmaktadır. Kuruluşumuzdan beri hem kuryelerin hem de halkın can güvenliğini korumak, trafik kurallarına uyulmasını sağlamak adına aldığımız önlemler ve belirlediğimiz bu standartlar aynı şekilde uygulanmaya devam edecektir.

Bazı yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında yer aldığı gibi normalleşme sürecinde işlerin azalması nedeniyle işten çıkartmaların yaşandığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Getir sadece Haziran ayında mevcuda ek olarak 38 adet yeni dağıtım noktasını faaliyete alarak yaklaşık 1200 kişiye ek istihdam sağlamıştır.

Önümüzdeki aylarda da bu büyümemiz devam edecektir. Bugün itibariyle de birçok bayimiz yeni işe alım yapmaktadır.

https://www.sirketdedikodulari.com/

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2020, 03:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER