Kıdem tazminatları fona mı aktarılacak? Türk İş Başkanı Atalay: Ölürüm de vermem!

Türk İş Başkanı Ergün Atalay, çalışanların kıdem tazminatının fona aktarılacağı iddialarıyla ilgili olarak "Tek başıma kalsam da, ölsem de kıdemi vermem” dedi.

Kıdem tazminatları fona mı aktarılacak? Türk İş Başkanı Atalay: Ölürüm de vermem!

Türk İş Başkanı Ergün Atalay, çalışanların kıdem tazminatının fona aktarılacağı iddialarıyla ilgili olarak açıklama yaptı.

Atalay, Sözcü gazetesinin sorularını yanıtlarken şu ifadeleri kullandı:

- 10 gündür kapalı devre kıdem filmi çevriliyor. Nihayetinde aradılar, görüşümüzü istediler. ‘Biz kıdem tazminatından memnunuz, fon diye bir şey istemiyoruz' diye cevap gönderdim. 

- Ben şahsen milyonlarca çalışanın geleceğini ilgilendiren bu konunun direkt Cumhurbaşkanı ile görüşülmesi taraftarıyım.

-  Birinci şartımız kıdemle ilgili bugüne kadar kazanılmış tüm haklarımız korunmalı. Bu hak hem bugün çalışanlar, hem de gelecekte çalışacak çocuklarımız, torunlarımız için geçerlidir. Buradan zerre taviz beklenmesin. 

- İkincisi bir yıla 1 ay, yani 30 gün şartından geri adım atmayız. 

- Üçüncüsü kıdemin oran olarak yüzde 8.33'ten aşağı düşürülmesini kabul edemeyiz. Bu 3 şart yerine getirilmezse biz masada olamayız. Masada olan da o masanın altında kalır. 

- İşçinin kıdemine zarar verecek bir teklifi ben ölsem de kabul etmem. Tek başıma kalsam da kabul etmem. Başkan kardeşlerim de, işçi kardeşlerim de kabul etmez. 

- Eğer gerçekten iyi niyetli olarak kıdemi alamayanların kıdem almalarını sağlayacak bir çalışma yapmak istiyorlarsa, 3 şartı yerine getirmek kaydıyla oturur konuşuruz.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER