Kira geliri olan vatandaşlardan kira gelir vergilerinin 6 ay daha uzatılması için çağrı

Koronavirüs vakasının Türkiye'de doğrulanmasının ardından kiraları ödemekte zorluk çekecek olan iş yeri sahipleri için kira ödemelerinin ertelenmesinin ardından kira gelir vergisi ödemeleri de 31 Mart tarihinden 30 Nisan'a ertelendi. Ancak kiradan geliri olan vatandaşlar ise vergi ödemelerinin 6 ay uzatılması beklentisi içerisinde

Kira geliri olan vatandaşlardan kira gelir vergilerinin 6 ay daha uzatılması için çağrı

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığı olası ekonomik zararlara karşı bir dizi önlemler aldı. Gayrimenkul sahipleri için de zorluk yaşanılmaması için kira gelir vergisi ödeme süreleri ertelendi. 31 Mart tarihinde ödenmesi gereken yıllık kira gelir vergisi ödeme süreleri 30 Nisan'a ertelendi.

Meclis'ten geçen Torba Yasa ile koronavirüs nedeniyle kira ödemekte zorluk çeken iş yeri sahipleri için de kolaylık sağlandı. Yasanın kabul edilmesiyle de 1 Mart 2020'den 30 Haziran 2020'ye kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacağına, söz konusu bu hüküm 1 Mart 2020'den itibaren uygulanacağı ifade edilmişti.

Ancak gayrimenkul sahipleri kira gelir vergisi ödemelerinin 6 ay boyunca ertelenme talebi içerisindeler. Koronavirüs nedeniyle 3 ay boyunca kira alamayan gayrimenkul sahipleri 30 Nisan'da ödenmesi gereken kira gelir vergisini ödemekte zorluk çekecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER