Kısa Çalışma Ödeneği devam edecek mi?

Kısa Çalışma Ödeneği devam edecek mi? Koronavirüs günlerinde hızlı bir şekilde Kısa Çalışma Ödeneği ödemelerine başvurular binlerce işletme başvuruda bulundu. Peki merak edenler için Kısa Çalışma Ödeneği devam edecek mi? İşte detaylar

Kısa Çalışma Ödeneği devam edecek mi?

Kısa Çalışma Ödeneği devam edecek mi? Ekonomik nedenlerle çalışma sürelerini azaltan veya işyerlerinde faaliyetlerini tamamen ya da kısmen en az 4 hafta süreyle durdurma kararı alan işyerlerindeki sigortalılara çalışmadıkları günlerin ödemesini sağlayan Kısa Çalışma Ödeneği’nde koronavirüs döneminde talep oldukça arttı. Birçok çalışan hala Kısa Çalışma Ödeneği devam edecek mi? diye merak ediyor.

Kısa Çalışma Ödeneği devam edecek mi?

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının doğrulanması ile birlikte salgınla mücadele kapsamında geniş çaplı önlemler alındı. Bu dönemde işletmeler üretimini ve faaliyetlerine ara verdi. Salgın sürecinde birçok kişi işini kaybederken, çalışılmayan dönemi karşılamak isteyen kişiler ise Kısa Çalışma Ödeneği için başvuruda bulundu. Kısa Çalışma Ödeneği devam edecek mi? sorusuna cevap veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Pandemi sürecinde kısa çalışma ödeneklerini çok hızlı bir şekilde yürüttük. Ama biz 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecini başlattık. Bu kapsamda iş yerleri işe başladıkları için bu hızı devam ettirmemiz mümkün olmayabilir. Normalleşme desteği altında daha etkin bir modelle çalışıp süreci kısa çalışmadan çıkarıp normalleşme sürecine götüreceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER