Koronavirüs iPhone'u da vurdu: Büyük zam kapıda

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs sebebiyle ticarette yaşanan sıkıntılar Apple'ı da vurdu. Geçtiğimiz ay Çin'deki şubelerini geçici olarak kapatacağıını duyuran Apple'ın üretim sıkıntısı nedeniyle iPhone fiyatları artış gösterebilir

Koronavirüs iPhone'u da vurdu: Büyük zam kapıda

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs sebebiyle ticarette yaşanan sıkıntılar Apple'ı da vurdu. Geçtiğimiz ay Çin'deki şubelerini geçici olarak kapatacağını duyuran Apple'ın üretim sıkıntısı nedeniyle iPhone fiyatları artış gösterebilir  

Koronavirüsünün ortaya çıkardığı üretim sıkıntısı nedeniyle iPhone fiyatlarının artacağı belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde Apple'dan yapılan açıklamada, Çin'deki üretimin devam etmeye başladığı ancak normal şartlara göre beklenenden daha yavaş bir geri dönüş alındığı kaydedildi. Açıklamada, Çin'deki üretim ve talebin Kovid-19 salgınından etkilenmesi nedeniyle şirketin ocak-mart dönemine ilişkin gelir tahminlerinin tutturulmasının beklenmediği belirtildi.

Tedarik sıkıntısı gelirleri etkileyecek

Dünya genelinde iPhone tedariğinin geçici olarak kısıtlanacağına işaret edilen açıklamada, söz konusu tedarik sıkıntısının şirketin gelirlerini de olumsuz etkileyeceği aktarıldı. Açıklamada, Çin'de Apple'ın ürünlerine yönelik talebin de salgından etkileneceği belirtilerek, ülkedeki Apple mağazalarının salgın nedeniyle kapandığı, açık mağazaların ise sınırlı saatlerde çalıştığı ve müşteri trafiğinin çok düşük olduğu vurgulandı.

Apple, 2020'nin ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını 28 Ocak'ta açıklamıştı. Bilançosunda ekim-aralık dönemini birinci çeyrek olarak kabul eden şirket, söz konusu dönemde 91,8 milyar dolar gelir elde ettiğini duyurmuştu. Şirket, ocak-mart döneminde ise 63 milyar ile 67 milyar dolar arasında gelir elde etmeyi beklediğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2020, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER