Koronavirüs markette en çok o ürünlerin fiyatını artırdı

Koronavirüs salgınının Türkiye'de doğrulanmasının ardından markette bazı ürünlerin fiyatı arttı. Yaşanan fiyat artışında kırmızı et grubu başı çekti

Koronavirüs markette en çok o ürünlerin fiyatını artırdı

Koronavirüs salgınından tüm dünya devletleri ekonomik yönden etkilenirken, hükümetler olası ekonomik problemlere karşı önlemler aldı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de koronavirüs vakasının doğrulanmasının ardından vatandaşlar market raflarına koştu. Koronavirüs salgının ekonomik etkilerinin hissedildiği yerlerden birisi de marketle oluyor.

Market fiyatları incelendi

FiyatSor kurucusu Can Vardas, Bloomberg HT için rapor hazırladı. Türkiye'deki market fiyatlarının incelendiği raporda, salgının ekonomik etkileri de değerlendirildi. Bloomberg HT'den Erol Oytun Ercan’ın haberine göre, söz konusu raporda en çok fiyat artışı dana sote ve kırmızı et grubunda yaşandı. Kırımızı et grubunu ise son günlerde çok talep gören kağıt havlu takip etti. Üçüncü sırada ise tavuk eti yer aldı. Koronavirüs salgınından sonra et ithalatının durdurulması fiyat artışının nedeni olarak gösteriliyor.

İthalat maliyetleri fiyatlara yansıcayacak

Söz konusu raporda Türkiye'de üretimi olmayan ve yurt dışından tedarik edilen ürünlerde fiyat artışında yaşanma olabileceği ifade edildi. Salgın nedeniyle dünyada yaşanan talep fazlalığından dolayı, bakliyat ürünlerinin ithalat maliyetlerinin artacağını ifade eden Vardas, bugüne kadar fiyat artışı yapmayan indirim marketlerinin yakın zamanda yüzde 20-25'e aralığında artış yapması beklediklerini dile getirdi.

"İndirimler salgını artırır"

Ayrıca Vardas'a göre indirim marketlerinin yaptığı kampanyaların salgını daha çok artıracağı yönünde. İndirim marketlerinin kalabalık yaratacağını ifade eden Vardas, birçok insanın ucuz ürün almak için sıkışık sıralarda beklediğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER