Koronavirüs tatilcileri de vurmuştu: Erken rezervasyona çözüm geldi!

Koronavirüs salgını sebebiyle tur operatörlerinin ve seyahat acentalarının otellere yaptığı rezervasyonlar sonucu, ön ödemelerin iadesi talebi tesisleri zorlamaya başladı. Bu bağlamda Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘erken rezervasyon avansları geri ödeme finansmanı’nı devreye soktu

Koronavirüs tatilcileri de vurmuştu: Erken rezervasyona çözüm geldi!

Koronavirüs salgını sebebiyle tur operatörlerinin ve seyahat acentalarının otellere yaptığı rezervasyonlar sonucu, ön ödemelerin iadesi talebi tesisleri zorlamaya başladı. Bu bağlamda Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘erken rezervasyon avansları geri ödeme finansmanı’nı devreye soktu.

Aksamaya neden oldu

Bakanlığın internet sitesinde duyurulan açıklamada, sezon erteleme, seyahat uyarıları, uçuş yasakları gibi mücbir sebep oluşturan uygulamalar sonucunda konaklama taleplerinin çok azalmasının tesislerin nakit akışında ciddi bir aksamaya neden olduğuna dikkat çekildi.

Kamu bankalarıyla anlaşıldı

Yapılan sözleşmeler ve rezervasyonların iptali ile ön ödemelerin iadesi taleplerinin de konaklama tesislerini finansal açıdan zorlayacağı öngörüldü. Bu kapsamda finansman desteği sağlanmasını hedefleyen kredi paketi için kamu bankaları ile mutabakata varıldığı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER