Koronavirüsten sonra elektrik ve doğalgaz faturasında yeni dönem

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlere elektrik ve doğalgaz da ekleniyor. Artık fatura okumada yeni döneme geçilecek

Koronavirüsten sonra elektrik ve doğalgaz faturasında yeni dönem

Dünyada yaşamı değiştiren koronavirüsten sonra ülkemizde de elktrik ve doğalgaz faturalarında da yeni bir dönem başlıyor.

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre değişiklikler şöyle:

- Doğal gaz ve elektrik şehiriçi dağıtım şirketi personeli, aylık düzenli fatura okumayacak. Bunun yerine son 2 yıllık ortalama tüketim değerleri alınacak. 

- O ay için geçmiş dönemde bir tüketim yoksa, emsal tüketimler dikkate alınarak fatura çıkartılacak. Söz konusu olan 100 metrekare bir dairenin tüketimi ve faturası ise aynı özellikteki diğer tüketim miktarları göz önünde bulundurulacak.

-  Abone de yeni sistemle ilgili olarak bilgilendirilecek. Bu kapsamda düzenlenecek faturalar, elektronik sistem üzerinden aboneye ulaştırılacak.

- Salgın önlemlerinin kaldırılmasının ardından gerçek tüketimler ölçülecek. Abonenin gerçek tüketimi, faturalanan tutarın altındaysa iade işlemi söz konusu olacak. Tersi durumda ek ödeme talebinde bulunulacak.

- Sektör kaynakları, EPDK’nın bu konuda bir karar almasının beklendiğini belirterek, “Bu kararla birlikte uygulama başlayacak. Hızla uygulamaya geçilecek” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER