Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) temmuz ayına ilişkin faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Merkez Bankası, TL’deki sert değer kaybı ve yıllık enflasyonun yüzde 78,50'e yükselmesine rağmen yüzde 14 olan politika faizini temmuz ayında da sabit tuttu.

Banka; geçen yıl politika faizini eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında toplam 500 baz puan indirerek yüzde 19 seviyesinden yüzde 14 seviyesine çekmişti. Banka; ocak, şubat, mart, nisan, mayıs ve haziran ayında da beklentilere paralel olarak faizde herhangi bir değişikliğe gitmedi.

BEKLENDİĞİ GİBİ GELDİ

Reuters anketine katılan ekonomistler, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit bırakılacağı görüşündeydi.

Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin TCMB faiz kararı beklenti anketine katılan 17 kurumun medyan beklentisi politika faizinin yüzde 14 seviyesinde sabit bırakılacağı yönünde gerçekleşmişti.

AA Finans'ın PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, faizinin yüzde 14'te sabit bırakılacağı yönündeydi.

TL'NİN DEĞER KAYBI SÜRDÜ

Gevşeme döngüsünün tetiklediği kur krizi TL'nin 2021'de dolar karşısındaki kayıplarını yüzde 44 seviyesine taşımış, bu da artan ithalat fiyatları sebebiyle enflasyonu körüklemişti.

Bu yıl TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı ise, yüzde 24,5 seviyesinde bulunuyor.

MERKEZ BANKASI, ENFLASYON TAHMİNİNİ YÜKSELTMİŞTİ

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yukarı yönlü güncelleyerek yüzde 69,94'e yükseltmişti. Bir önceki anket döneminde yıl sonu beklentisi yüzde 64,59 olarak belirlenmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2022, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER