Merkez Bankası'ndan faiz kararı: 2 puan artırdı

Merkez Bankası, 8.25 puan olan politika faizini 10.25'e yükseltti

Merkez Bankası'ndan faiz kararı: 2 puan artırdı

Merkez Bankası, 8.25 puan olan politika faizini 10.25'e yükseltti

Merkez Bankası politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 8.25'ten yüzde 10.25'e çıkardı. Kararın ardından 7.71 ile rekor kıran dolar/TL kuru, 7.60'ın altına geriledi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanan PPK, politika faizini yüzde 8.25'ten yüzde 10.25'e yükseltti.

TCMB Para Politikası Kurulu'ndan yapılan açıklamada, küresel ekonomide ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyallerinin gözlenmekle beraber toparlanmaya ilişkin belirsizliklerin yüksek seyrettiği vurgulandı.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin genişleyici parasal ve mali duruşlarını sürdürdüğü ifade edilen duyuruda, salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkilerin yakından takip edildiği belirtildi. 

Parasal ve mali tedbirler

Duyuruda, iktisadi faaliyette kademeli normalleşme adımları ve güçlü kredi ivmesinin desteğiyle üçüncü çeyrekte belirgin bir toparlanma gözlendiği kaydedildi.

Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirlerin, ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine katkıda bulunduğu aktarılan duyuruda, şu değerlendirmelere yer verildi:

"Son dönemde ticari kredilerde gözlenen normalleşme eğilimi bireysel kredilerde de başlamıştır. Ertelenmiş talebe ve salgın tedbirleri kapsamında uygulanan likidite ve kredi politikalarına bağlı olarak ithalatta gözlenen canlanmanın, bu politika tedbirlerinin kademeli olarak azaltılmasıyla dengelenmesi beklenmektedir. Turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe rağmen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle kısmi bir iyileşme başlamıştır. Mal ihracatındaki toparlanma, emtia fiyatlarının görece düşük seviyeleri ve reel kur düzeyi önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir."

'Enflasyon, öngörülenden daha yüksek seyir izledi'

Para Politikası Kurulu toplantı duyurusunda, enflasyon üzerinde etkili olan salgına bağlı arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinde kademeli olarak ortadan kalkacağı ve talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceğinin öngörüldüğü hatırlatıldı.

Ancak güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyonun öngörülenden daha yüksek bir seyir izlediği belirtilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

"Enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlanması amacıyla ağustos ayından itibaren atılan sıkılaştırma adımlarının güçlendirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda Kurul, dezenflasyon sürecini yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika faizinin 200 baz puan yükseltilmesine karar vermiştir. Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının; ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir."

Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceği bildirildi. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanan duyuruda, Para Politikası Kurulu toplantı özetinin 5 iş günü içinde yayımlanacağı belirtildi.

Dolar 7.60'ın altına düştü

Faiz artışı kararı sonrasında dolar/TL kurunda hızlı bir gerileme yaşandı. Sabah saatlerinde 7.71 ile rekor kıran dolar/TL, faiz artış kararıyla birlikte 7.60'ın altına geriledi.

Euro/TL de 8.97'lerden 8.80 seviyesine kadar indi.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 14:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali hasan
ali hasan - 10 ay Önce

BU EKONOMİ POLİTİKA FAİZİ AZ SİZ FAİZLERİ %15 LERE ÇIKARMADIĞINIZ MÜDDETÇE DÖVİZ ALIP BAŞINI GİDER ÇÜNKÜ DOLARI FRENLEMEK İÇİN PİYASAYA 120 MİLYAR DOLAR SÜRDÜNÜZ ŞİMDİ DOLAR KALMADI BELKİDE TÜRKİYEDEN ALIP YURT DIŞINA ÇIKARDILAR.ŞİMDİ GURBETÇİ ALMANCILARDA ARTIK TÜRKİYEYE EURO GETİREMEYECEK VAY HALİMİZ E ALLAH BİZİM GİBİ VATANDAŞLARIN YARDIMCISI OLSUN NE PROFLUĞU NE DOÇENTLİĞİ OLAN BİR EKONOMİ BAKANI VAR DANIŞMANLARLA İŞİ GÖTÜRMEYE ÇALIŞIYOR SONUÇ ORTADA.

SIRADAKİ HABER