Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Naci Ağbal, hızlı başladı: İlk icraati herkesi sevindirdi!

TCMB'nin yeni Başkanı Naci Ağbal, icraatlara 'hızlı' başladı. TCMB'nin ödeme sistemi FAST (Hızlı) hizmete giriyor. 18 Aralık'ta pilot olarak hizmete girecek uygulama 8 Ocak itibariyle devreye alınacak. Yeni ödeme sistemi ile EFT'de mesai sınırı kalkacak, 7/24 para transferi dönemi başlayacak

Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Naci Ağbal, hızlı başladı: İlk icraati herkesi sevindirdi!

Bankalar arası para transferi (EFT) için mesai saatlerini beklemeye son. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamladığını duyurdu.

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) olarak isimlendirilen bu yeni sistemle vatandaşların, farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceği vurgulandı. Böylece farklı bankalardaki hesaplar arasındaki para transferinde (EFT) saat 17.00 sınırı kalkacak, 7/24 para transferi dönemi başlayacak.

TCMB'nin resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, FAST Sisteminin, 18 Aralık'tan itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınmasının ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılmasının planlandığı aktarılan açıklamada, "Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedeflenmektedir." denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER