Milyonlar bunu bekliyordu: Emekli ikramiyeleri ve memur maaşlarıyla ilgili müjdeli haber

Milyonlarca emekli ve memurun beklediği düzenlemeyle ilgili flaş bir gelişme yaşandı.

Milyonlar bunu bekliyordu: Emekli ikramiyeleri ve memur maaşlarıyla ilgili müjdeli haber

Milyonlarca emekli öğretmen, emniyet görevlilerinin de aralarında yer aldığı kamu çalışanlarının 3600 ek gösterge düzenlemesi netleşmeye başladı.

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre;

- Ek göstergesinin 3600'e yükselmesinin emeklilik, ikramiye, maaşa yansımasının yaklaşık 25 milyar lira civarında olması hesaplanıyor.

- Ek göstergenin 2200'den 3600'e yükselmesi durumunda ikramiye, emekli aylıkları yaklaşık yüzde 25 artacak. Ek gösterge düzenlemesi ile 6 bin lira emekli aylığı olan öğretmenin geliri yaklaşık 1.500 lira artacak.

- Hükümet ve Memur-Sen'in taraf olduğu 3600 Ek Gösterge Komisyonu, ek gösterge konusunda 11 sendikayla bağlı bulunan hizmet kollarına ilişkin ilk tur görüşmesini gerçekleştirdi.

- Görüşmelerde hizmet sınıfları itibariyle kadro ve unvanlara ilişkin beklentiler değerlendirildi. Sendikalar hizmet sınıfları içinde yer alan kamu görevlilerinin kadrolarına ilişkin beklentilerin karşılanması taleplerini iletti.

- Maaş, emekli aylığı ve emekli ikramiyeleri 2200'ün altı, 2200 ve 3000 ek göstergeye göre hesaplanan memurlardan 3600'e yükselecek olanlar toplam memurların yüzde 90'ınını oluşturuyor.

- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, öğretmen, polislerin aralarda yer aldığı 4 hizmet kolunun esas olmakla beraber birlikte kamu avukatları, il müdürleri, müftüleri gibi bazı statü gruplarına yönelik de düzenleme yapılacağını söyledi.

- Bakan Bilgin, "Kamuda çalışan avukatların göstergeleri 3000. Statüleri itibariyle benzeri gruplar. Örneğin, öğretmenlere 3600 vereceğiz değil mi? Öğretmene 3600 veriyoruz ama il milli eğitim müdürü, 3600 olmaz. Bunu değiştirmemiz, statüleri düzenlememiz lazım. Bu durum il müftüsü için de geçerli. Din çalışanlarına dini görevlilere verdiğimiz 3600'ü müftü ile farklılaştırmamamız lazım. Statülere göre bir farklılaştırma yaparak adalet duygusunu korumamız gerekiyor" dedi.

- Bakan Bilgin, ek gösterge düzenlemesinin maaşlara yansımasının düşük olduğunu ancak emeklilik ikramiye ve aylıklarına epeyce yansıyacağını ifade etti. Bilgin, bu konuda bir maliyet hesabı yapıldığını belirterek, "Emekli ikramiyelerine kadar (25 milyar lira) çıkabilir bir rakam. Alternatifler var. Ciddi bir maliyeti olduğunu belirtmek isterim" diye konuştu.

- Çalışma sürelerine göre değişmekle birlikte yaklaşık yüzde 25 oranında etkileyeceği ön görülüyor. Örneğin, 6 bin lira emekli maaşı alan bir öğretmen, 3600 ek göstergeye çıkarılması durumunda maaşı 7 bin 500 liraya çıkıyor.

- Ortalama 1500 lira artışa tekabül ediyor. Bu artış çalışma sürelerine göre değişiklik gösterecek. Emekli ikramiyesi de benzer şekilde artış gösterecek.

- Emekli olduğunda 200 bin lira olarak alınacak ikramiye de 250 bin liraya çıkacak. Göstergelerdeki değişiklik mevcut emeklilerin de durumunu etkileyecek.

- Bakan Bilgin, kamuda çalışan 530 bin sözleşmeli çalışana ilişkin çalışma konusunda da; "Bilişim programcıları gibi mesleklerde çalışan statülere sahip insanlar nadir bulunuyor. Bunlara ortalama değer kamu personeli, rejimi içerisinde ücretlerle bunları istihdam etmek mümkün olmuyor. Mesela atom enerjisi kurumunda bir atom uzmanı ilgili yerlerde çalışmış falan Türkiye'ye gelmiş bunu bu şekilde çalıştıramazsınız. Bu sözleşmeli statüsünü kamu personeli haklarına yani bir statüye dönüştürmek istiyoruz. Bu çalışmamız sürüyor" değerlendirmesini yaptı.

- Bakan Bilgin, sözleşmeli personelin tayin hakkı, aile birleşimi gibi hakları da kazanacağını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER