Milyonlarca emekli bu haberi bekliyor: Bayram ikramiyeleri kaç lira olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasından sonra milyonlarca emekli bayram ikramiyelerine kaç lira zam yapılacağı sorusunun cevabını bekledi. Bunun için 3 formül üzerinde duruluyor

Milyonlarca emekli bu haberi bekliyor: Bayram ikramiyeleri kaç lira olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şimdiye kadar her bayram öncesi 1000 lira olarak emeklilere ödenen bayram ikramiyelerine enflasyon oranında zam yapılacağını açıklamıştı.

Ramazan Bayramı için geri sayım sürerken, milyonlarca emekli ikramiyelere kaç lira zam yapılacağı sorusunun cevabını beklemeye başladı.

Yeni Asır'dan Faruk Erdem, bugünkü yazısında bu konuyu detaylı bir şekilde okurlarıyla paylaştı.

"Emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinde bu yıl artış yaşanacak. İlk ikramiye Mayıs ayında hesaplarda olacak. İkramiyeyi yeni emekliler ile dul ve yetimler de alacak. Yaklaşık 13 milyon emekli ve vefat eden sigortalıların yakınlarına ödenen bayram ikramiyeleri ile ilgili süreç başladı. Bu yıl da Ramazan Ve Kurban bayramları öncesinde emeklilerin hesaplarına ikramiyeleri yatırılacak. Ancak bu yıl bir fark olacak. O da ikramiyelere enflasyon artışı yapılacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde emekli ikramiyelerine enflasyon zammı yapılacağı müjdesi vermişti. Üstelik bu yeni zamlı ikramiyelerden bu yıl emekli olan veya bayramdan önce emeklilik kararı alınan sigortalılar da yararlanacak" diye yazısına başlayan Erdem, şu bilgileri verdi:

- Kimler ikramiye ödemesinden yararlanacak?
SGK'dan yaşlılık, vazife malullüğü, malullük, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri alanlara ödenecek. Ayrıca SGK'dan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine verilecek.

- İkramiye için başvuru gerekiyor mu?
Hayır emeklilerin ikramiyeleri için bir başvuru yapmalarına gerek bulunmuyor.
Ödemeler otomatik olarak emekli maaşı aldıkları hesaplara yatırılacak.

- Emekli maaşı olarak 2 aylık alanlar ne yapacak?
Eşinden ve kendi emekliliğinden dolayı iki maaş alanlarda 2 dosyadan hangisinde aylık oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödenecek.

- İkramiyelerden bir kesinti yapılabiliyor mu?
Emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinden herhangi bir kesinti yapılamıyor. Ayrıca bu ödemeler haczedilemiyor.

- Emekliler ikramiyelerini ne zaman alabilecekler?
Bu yıl Ramazan Bayramı 13-15 Mayıs tarihlerine denk geliyor. Ramazan Bayramı ikramiyesinin Mayıs'ın ilk haftası ödenmesi için hazırlık yapılıyor. Tam tarihi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı duyuracak.

- Yeni emekli olanlar da ikramiye alabilecek mi?
İkramiyeden yararlanmak için 'ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık almak' şartı aranıyordu.
Geçen yıl yapılan değişiklikle bu ibare 'bayramın içinde bulunduğu ayda' şeklinde değiştirildi. Mayıs ayı sonuna kadar aylık bağlananlar Ramazan Bayramı ikramiyesini alabilecek. Mayıs'tan sonra Temmuz sonuna kadar emekli aylığı bağlananlar ise Kurban Bayramı ikramiyesinden yararlanacak.

- Kaç lira ödeniyor?
Emekli ikramiyeleri yasanın çıktığı ilk yılda her bayram için 1000 TL olarak belirlenmişti. Maaşı ne olursa olsun tüm emekliler her yıl 2000 TL ikramiye aldılar. Dul ve yetim maaşı alanlara ise hisse oranları nispetinde ödeme yapıldı. Bu yıl ise ikramiyelerin enflasyon oranında artırılması gündeme geldi.

-  Bu yılki ikramiyelere kaç lira zam yapılacak?
Birinci formüle göre emeklilerin zamlarında olduğu gibi 6 ayda bir enflasyon artışının ikramiyelere de yansıtılması. Bu formül uygulanırsa Ocak'taki yüzde 8.36 oranı ilk ikramiyeye yansıtılır. Kurban Bayramı ikramiyesine ise Temmuz'da belli olacak olan yeni 6 aylık enflasyon oranı yansıtılır. İkinci formül ise yıllık enflasyonun yansıtılması... 2020 yılı enflasyonu baz alınırsa bu kez artış oranı yüzde 14.60 olacak. İkramiyeden önceki ayda oluşan yıllık enflasyonun yansıtılması durumunda oran değişecek. Üçüncü formül ise Türkiye Emekliler Derneği'nin önerisi ile (TÜED) 2018 yılından bu yana gerçekleşen enflasyonun ikramiyelere yansıtılması.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER