Milyonlarca emekli bu haberi bekliyor: Emekliye 335 liralık zammın yolu açıldı

Milyonlarca emeklinin beklediği intibak yasası için önemli bir gelişme yaşandı. Ağustos ayında memur emeklileri için yapılacak toplu sözleşme görüşmelerinde SSK ve Bağ Kur emeklilerinin beklediği intibak yasasının da karara bağlanacağı belirtildi

Milyonlarca emekli bu haberi bekliyor: Emekliye 335 liralık zammın yolu açıldı

Milyonlarca emeklinin beklediği intibak yasasında önemli gelişme yaşandı.

2000 yılı ve sonrasında emekli olan SSK ve Bağ-Kur emeklileri intibak için yasa çıkmasını isterken, memur emeklileri de gözünü toplu sözleşmeye çevirdi. 

Memur emeklileri intibak talebinin Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşme görüşmelerine taşınması ve karara bağlanması beklentisini taşıyor.

Takvim'deki habere göre; talep hayata geçirilirse, aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasında kurum kaynaklı emekli maaşı farkı ek ödemeyle giderilecek.

Düşük maaş sahiplerine aradaki fark kadar ilave ödeme gerçekleştirilecek. Emekli maaşlarındaki kurum kaynaklı farkın giderilmesi konusu, Memur-Sen tarafından önceki toplu sözleşmeye de taşınmış ancak karara bağlanmamıştı.

2000 yılı ve sonrasında emekli olan SSK'lıların talebi hayata geçerse, ilk intibaktaki gibi 50 ile 355 lira arasında zam yolu açılacak.

2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşı yeniden hesaplanacak. 

Türkiye Emekliler Derneği, çıkacak bir intibak düzenlemesinden yaklaşık 5 milyon emeklinin yararlanabileceğini ifade ediyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER