Milyonlarca emekliye yeni zam kapıda: Tarihi belli oldu

Bayram ikramiyelerine zam yapılan milyonlarca emeklinin yeni bir zam daha alacağı belirtildi

Milyonlarca emekliye yeni zam kapıda: Tarihi belli oldu

Türkiye'deki yaklaşık 13 milyon emeklinin bayram ikrameyilerine zam yapıldığı açıklanmıştı.

Açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış, 1000 lira olan bayram ikramiyelerini 1100 liraya çıkarıldığını belirtlişti.

Böylece emekliler bu yıl iki bayramda toplam 2200 lira ikramiye almış olacaklar.

Yeni Asır'dan Faruk Erdem'in yazısına göre:

-  Yaklaşık 13 milyon emekliye ve vefat eden sigortalıların hak sahiplerine bu yıl ödenecek emekli ikramiyeleri zamlı olacak. Enflasyon farkı yansıtılan emekli ikramiyesi 1.100 TL olarak ödenecek.

- Böylece emekliler iki bayramda 2.200 TL ikramiye almış olacaklar. Bu noktada emekli ikramiyelerinin her 6 ayda enflasyon oranında artıp artmayacağı merak edilen konular arasındaydı. Bu konuyla ilgili bir yasal düzenleme yapılarak zam netleştirilmiş oldu.

- 7318 Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 14. Maddesine eklenen bir düzenleme ile emekli ikramiyeleri 1.100 TL olarak kesinleştirilmiş oldu.

- Bundan sonra herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde bu düzenlemeye göre emekliler her yıl iki ikramiye olarak 2.200 TL almış olacaklar.

- Emekli ikramiyesi, SGK'dan yaşlılık, vazife malullüğü, malullük, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri alanlara yani emekli maaşı alanlara ödenecek.

- Ayrıca SGK'dan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerden vefat etmiş olanların hak sahiplerine Ramazan Bayramı 13-15 Mayıs tarihlerine ikramiyesi ödenecek.

- Ramazan Bayramı ikramiyesinin Mayıs'ın ilk haftası ödenmesi için hazırlık yapılıyor. Tam tarihi Çalışma Bakanlığı'nın önümüzdeki günlerde duyurması bekleniyor. 

- Emekliler ve memurlar Temmuz ayında ise yılın ikinci zammını almış olacaklar. Ocak'ta yapılan 8.6'lık zamdan sonra Temmuz'da da oluşacak 6 aylık enflasyon verisine göre maaşlar artırılacak.

- SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranında zam alırken memurlar ve memur emeklileri ise toplu sözleşme zammına ilaveten enflasyon farkını da alacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER